30

Blogi podróżnicze, relacje podróżników z ich wyjazdów, wycieczek i wypraw to kopalnia wiedzy i praktycznych wskazówek gdzie wyjechać albo też co zobaczyć, kiedy wyjedziemy w ten czy inny region świata. Oto najlepsze polskie blogi podróżnicze.

Trudno jest wybrać najlepszy blog podróżniczy, bo też każdy podróżnik czy podróżniczka mają swój styl pisania. Nie każdemu pasuje wszystko, ale są blogi, które oferują świetna artykuły, które są reportażami, są blogi, które są kopalnią praktycznych porad, kiedy gdzieś jedziemy. A są też blogi, które po prostu dobrze się czyta, bo są po prostu pozytywne.

Najlepsze blogi podróżnicze w Polsce

wojazerWojażer – Lubicie długie formy pisane? Lubicie reportaże, emocje i brak owijania w bawełnę? U Marcina znajdziecie wszystko to i jeszcze dużo więcej. Mieszkał i pracował w Chinach, dlatego ta część jego bloga to wielka perełka i nie liczcie, że jeden artykuł pochłoniecie w mniej niż 10 minut. U Wojażera poczytacie o Azji, Europie, Ameryce ale żeby nie było, to także o Polsce. Co istotne, to nie są podróże backpackerskie, Marcin smakuje podróże i jeśli jest coś wartego swojej ceny, to sięga po to. I opisuje. Udanej lektury!

lkedzierskiŁukasz Kędzierski: podróże i fotografia – kiedyś podróże solo, potem w parze, a teraz z dzieckiem. Znajdziecie tu wspaniałe fotograficzne opowieści, które są ucztą dla oka, oprócz tego praktyczne porady, opisy miejsc. Przeważnie Azja, ale też Europa.  Łukasza czytałem, zanim jeszcze on wiedział o moim istnieniu.

weekendowiWeekendowi Podróżnicy – masz tylko 26 dni urlopu? Twój czas jest ściśle limitowany, bo szef “tęskni” wzdycha, że znów wyjeżdżasz? Weekendowi pokazują, jak podróżować kiedy ma się mało czasu i jak wycisnąć z tego najwięcej jak się da. Nie zatracając przyjemności z wyjazdu.Ostatnio “dorobili” się dziecka, zatem zapewne zauważycie zmianę ciężkości bloga w kierunku takiego, który jest bardziej dla podróżujących z dzieckiem. Ponoć większość osób kiedyś to czeka, zatem poczytajcie o tym już dziś 🙂

biegun-wschodniBiegun Wschodni – kiedyś będę musiał zapytać autorów o to dlaczego biegun i dlaczego wschodni. To co jednak wiem, to że to blog biegunowo daleki od nudy. Co ciekawe, Natalia z Maćkiem jeżdżą w bardzo zbliżone miejsca, w których i ja bywam, zatem ciekawie jest spojrzeć na to samo z innej perspektywy. Dobra, powiedzmy szczerze: po Polsce jeżdżą więcej, zatem poczytajcie!

ruszajwdrogeRuszaj w drogę! – no właśnie, ruszaj w drogę, bo Polska jest fantastyczna i nie trzeba przemierzać połowy świata, by się zachwycić. Prawdziwe atrakcje i perełki są tuż za rogiem, wystarczy wsiąść w samochód, autobus lub pociąg, by zobaczyć rzeczy niecodzienne. Kasia i Maciek od kilku lat przemierzają Polskę samochodem, docierając tam, gdzie nie ma jeszcze tłumów i pokazują Polskę z tej niecodziennej strony.

love travelingLove Traveling – Życie bez podróży jest jak przyprawa bez soli! Ale pal sześć sól, skupmy się na czym innym! Otóż Iza po prostu uwielbia Japonię i jeśli szukacie relacji z tego właśnie kraju, jeśli ciekawią Was japońskie zwyczaje, jeśli lubicie tę kulturę, to to powinien być blog pierwszego wyboru. Ale u Izy znajdziecie też wpisy o podróżach po Polsce czy bliższej i dalszej Europie. A także Afryce.

makulscymakulscy.com – Ola i Michał plus Luśka, czyli pies. Na tym blogu znajdziecie informacje, jak podróżować z psem. Jak znaleźć hotel, w którym można zamieszkać z psem i jak się zwiedza miasta i wsie z czworonogiem. Poznajcie proponowane przez Olę i Michała trasy, poznajcie porady na wypady zarówno na weekend jak też dłuższe podróże.

banita-travelB*Anita – Z Anitą nie da się nudzić, na jej stronie też nie da się nudzić. Jeśli szukacie wpisów pełnych emocji, to znajdziecie je właśnie tutaj. Na Anitę zwróciłem uwagę, bo niesie ją w podobne miejsca, które i ja odwiedzam, a nawet dalej, bo póki co do Ameryki Południowej jeszcze mnie nie zagoniło, a u niej znajdziecie mnóstwo ciekawych wpisów, poradników i przewodników. Czytajcie!

kolemsietoczyKołem Się Toczy – Blog Karola to przykład na to, że chcieć to móc, że jeśli masz chęć zwiedzać świat, to to zrobisz. Warto go śledzić za kapitalne zdjęcia, warto poznać trafne spostrzeżenia z drogi. Rowerem po Azji, rowerem po Europie. Opis odwiedzanych miejsc, drogi, spotkanych ludzi i mnóstwo informacji praktycznych. Jak sam pisze o swoim blogu: Relacje, fotografia, lifestyle, porady i osobiste przemyślenia.

zaleznaZależna w podróży – Niezależne podróże poza szlakiem. Agnieszkę częściej można spotkać za granicą Polski niż na wyciągnięcie ręki. Skupia się na tym, jak podróżować odpowiedzialnie i o tym jak podróżować będąc kobietą. Słowem kobieta w podróży. Ja powiedziałbym, że dokładnie tak, jak będąc facetem czyli rozsądnie i odpowiedzialnie, ale poczytajcie sami, jak widzi to Zależna.

zlotaproporcjaZłota Proporcja – o tym, że proporcje w życiu są ważne, nie trzeba przekonywać. Ale jeszcze ważniejsze są w kuchni, tam zmiana proporcji, zmienia smak. I tak też podróżują twórcy tego bloga – Natalia i Łukasz. Są to zdecydowanie podróż kulinarne, ale kuchnia to dopiero początek opowieści, bo poczytacie tu o ciekawych miejscach i wrażeniach z wyjazdów. Aha: nie zabraknie przepisów. Takich na jedzenie, bo przepis na życie, każdy ma swój.

kamiandtherestKami and the Rest of the World – Jak pogodzić pracę na etacie z podróżami, tymi dalekimi, tymi bliskimi i tymi w mniej znane miejsca. Dodatkowo na blogu sporo kultury alternatywnej i street artu oraz trochę o podróżach w pojedynkę. Słowem jeśli interesuje Was, jak to jest wyjeżdżać na swoją rękę jako kobieta i że to żadne ograniczenie i ogranicza Was tylko własny strach czy pójście na łatwiznę, to Kamila rozwieje Wasze wątpliwości. Skoro można na własną rękę jako kobieta pojechać do Iranu, to i Rumunia już niestraszna, a Portugalia to bułeczka z masłem. Czytajcie 🙂 [Uwaga: blog jest po angielsku]

kami everywhereKami everywhere – Z Kamilą mam problem, bo trudno obiektywnie opisać kogoś, kogo się zna i lubi. Ale spróbujmy: Mieszkała w Portugalii, zatem to chodząca skarbnica wiedzy, mieszkała w Bośni i Hercegowinie, zatem doskonale rozumie moje zamiłowanie do Sarajewa, Mostaru i całego tego regionu. Co prawda Kamila koncentruje się na Europie, to jednak znajdziecie u niej także Kubę i kawałek Azji. To przykład na to, jak można łączyć 26 dni urlopu i delegacje 🙂

poszli-pojechaliPoszli-Pojechali – Zimą ciągnie ich do Azji, w pozostałych porach roku skupiają się na bliższym planie i na warsztat idzie Polska oraz kraje ościenne. Albo po prostu weekendowe wypady podczas których poznają to, co jest na wyciągnięci ręki, a czego często nie doceniamy. To jeden z tych blogów, który zahacza też o kulinaria. Bo przecież kuchnia to nieodzowna część podróży.

plecakiwalizkaPlecak i walizka – Podróże blisko i daleko, z plecakiem i z walizką. Z czym to mniej ważne, ważne, że podróż, ważne, że jest podróż! Ten blog to zdecydowanie kobiecy punkt widzenia na podróżowanie, powiedzmy sobie wprost, Hanna nawet organizuje wyjazdy dla tych kobiet, które chciałyby gdzieś pojechać same, ale jeszcze się boją. Warto wejść i poczytać.

eviKto podróżuje ten żyje dwa razy – Jak sama o sobie pisze, jest fascynatką Azji Południowo-Wschodniej. Wchodząc na jej bloga znajdziecie sporo informacji praktycznych  z tego rejonu świata. Ale żeby nie było, to Ewa nie ogranicza się do Azji, poczytacie też u niej np. o Kubie czy Portugalii.

znajkrajZnajkraj – Cudze chwalicie a tego co pod nosem macie, nie znacie. Tak można ująć w słowa założenia tego bloga. Poczytajcie o tym, jak Polska wygląda z siodełka roweru, poczytajcie jak podróżować rowerem, poznajcie szlaki rowerowe i zabytki, atrakcje położone na nich. Chociaż Znajkraj, to także dalsze wyjazdy m.in.  Norwegia, Alpy, Morawy, Rumunia

balkanyrudejBałkany według Rudej – Jeśli zastanawia mnie coś dotyczącego Bałkanów, to wiem, że odpowiedzi warto poszukać u Rudej. Wraz z chłopakiem przejeździli tysiące kilometrów po bałkańskich drogach a czasami i bezdrożach.  Sporo porad praktycznych i jeszcze więcej opisów miejsc, do których bez samochodu trudno dotrzeć. Materiały urozmaicane filmami.

loswiaheros-screenLos Wiaheos – Metr z Sevres polskiej blogosfery podróżniczej. Spokojnie, rzeczowo a przede wszystkim ciekawie. Kilka lat temu rzucili pracę i pojechali dookoła świata. Teraz już nawet wrócili i… znów jeżdżą. Cokolwiek napiszę, będzie to niewystarczająco. To jest ten blog, gdzie możęcie śledzić we wpisach, jak zmieniali się jego autorzy podczas podróży. Jak podróż zmienia optykę. Wejdźcie i poczytajcie o świecie. Np. o tym jak się łapie jachtostopa.

gdziewyjechac-screenGdzie wyjechać – Wędrowne motyle to nie tylko porady gdzie i jak pojechać, lecz też ciekawe filmy, interesujące zdjęcia i mnóstwo mapek, takich odręcznych. To w sumie już nie blog, tylko jeden z największych serwisów podróżniczych w Polsce. Z tym serwisem liczy się każdy, ostatnio coraz częściej latają do Azji, a wcześniej eksplorowali Europę.

busemprzezswiatBusem przez świat – blog roku 2014 według Onetu. To już bardziej instytucja niż blog, to wyjazdy z czytelnikami, to porady, wykłady autorskie, zdjęcia i testy sprzętu turystycznego. Zajrzyjcie, oceńcie, zostańcie. A przede wszystkim zarażajcie się bakcylem podróżowania. Bo to najpiękniejsze 🙂

*

Wyjazdologia – Żywy dowód na to, że aby podróżować nie trzeba jechać na koniec świata. Chociaż relacje i opowieści z końca świata też tu znajdziecie.

*

W podróży do – Podróże w kierunki zupełnie nieoczywiste, bo kto z was kiedyś był w Bangladeszu? A może korci was wyjazd do Omanu lub gdzieś do nieturystycznej Afryki? Te strony śwaita i opisy podróży tam właśnie znajdziecie na blogu

*

Daleko niedaleko –  Blog o podróżach, ludziach, innych kulturach i ciekawych miejscach z dużą dawką fotografii

*

Pozdro z KRLD – Jedyna, unikalna szansa, by zajrzeć za żelazną kurtynę Korei Północnej. Emil na co dzień mieszka w Japonii, ale pisze o KRLD i jeśli chcecie się dowiedzieć więcej o dziwnym i uzbrojonym po zęby tworze… czytajcie jego bloga.

*

Life in 20 kg – Kobiecy punkt widzenia z perspektywy mieszkania na krańcach świata. Na blogu Martyny znajdziecie Gruzję, Chiny, Tajlandię i to dopiero początek, bo podróż i świat dopiero przed nią 🙂

*

Hit the Road – Blog podróżniczy Marty i Felka Patyrów. Szczypta informacji, garść przygody w podróży całość podlana sosem fotografii, doprawiona reportażami i wywiadami

*

Where is Juli + Sam – Podróże dookoła świata i życie w Australii

*

Po prostu podróż – Podróżują głównie po Azji, nurkujemy (gdzie się da) bo tak lubią i to lubią. Jak nie podróżują to  grają w airsofta (w lesie koło wiejskiego domu). I tak już od siedmiu lat.

*

Wypad na weekend – Jednego nie mogą zapomnieć, w plecaku musi! się znaleźć aparat fotograficzny, dzięki czemu znajdziemy tu zdjęcia z wypadów bliskich i wyjazdów dalekich. I rzecz jasna opisy ciekawych miejsc.

*

Italia poza szlakiem – blog o tyle nietypowy, bo enologiczny! Gatka dla tych, dla ktorych smak wina nie jest obojętny, dla tych, którzy odróżniają smaki i regiony. Relacje i degustacje głównie z Włoch, ale nie tylko.

Podróże na rowerze

Masz czas, nigdzie Ci się nie spieszy i chcesz w spokoju obserwować powoli przesuwający się krajobraz? Chcesz spotykać ludzi, rozmawiać, zatrzymywać się kiedy i gdzie chcesz? Rower to fantastyczny środek transportu.

kolemsietoczyKołem Się Toczy – Blog Karola to przykład na to, że chcieć to móc, że jeśli masz chęć zwiedzać świat, to to zrobisz. Warto go śledzić za kapitalne zdjęcia, warto poznać trafne spostrzeżenia z drogi. Rowerem po Azji, rowerem po Europie. Opis odwiedzanych miejsc, drogi, spotkanych ludzi i mnóstwo informacji praktycznych. Jak sam pisze o swoim blogu: Relacje, fotografia, lifestyle, porady i osobiste przemyślenia.

znajkrajZnajkraj – Cudze chwalicie a tego co pod nosem macie, nie znacie. Tak można ująć w słowa założenia tego bloga. Poczytajcie o tym, jak Polska wygląda z siodełka roweru, poczytajcie jak podróżować rowerem, poznajcie szlaki rowerowe i zabytki, atrakcje położone na nich. Chociaż Znajkraj, to także dalsze wyjazdy m.in.  Norwegia, Alpy, Morawy, Rumunia

Miesiące i lata w podróży

Skok w Bok Blog – Przeprowadzka do Tajlandii, życie na Phuket, podróże po Azji. Mnóstwo celnych sposrzeżeń, sporo przydatnych informacji. lektura obowiązkowa dla tych, którzy jadą do Tajlandii, ale nie zawiodą się też ci, którzy jadą do innych krajów bliskiej Tajlandii Azji.

*

Emi w drodze – dwa lata podróży po Azji w tym o tym, jak się żyje na indonezyjskiej Jawie.

*

Blondynka w Krainie Tęczy – o tym jak się żyje w RPA i o tym, że nie taki diabeł straszny jak już się go oswoi.

*

Wstawaj szkoda dnia – Nie tylko podróż, bo to blog trochę o podróżach, tych krótkich i tych dłuższych, ale też przeczytamy tu o życiu w Irlandii i Kanadzie. A dla rozruszania i obowiązkowej dawki sportu oraz psich perypetii.

*

Rodzynki Sułtańskie – O tym jak się żyje w Turcji. na tym blogu znajdziecie orient oswojony. To informacje o kulturze, kuchni i języku w Turcji. Poznajcie kraj minaretów – każdego dnia z innej perspektywy i na nowo.

*

Chwytaj dzień – roczna podróż z dzieckiem dookoła świata i co się działo w trakcie tego objazdu. A poza tym nie tylko o tym, jak to było dookoła świata.

Travelerka  – Podróże z humorem. Opowieści o podróżach na etacie; czasami w grupie, czasami samotnie. Raz wyjazdy blisko, a innym razem trochę dalej.

Jak podróżować z dziećmi?

Czy narodziny dziecka to koniec wolności, koniec wyjazdów podróży i świata ktory do tej pory był “całym światem” wyjeżdżającej pary? Na tych blogach dowiesz się, że dziecko to nie koniec przygód w świecie a po prostu inny sposób wyjeżdżania. Jak jeździć z dziećmi? Na co uważać, co wziąć, a czego nie i jak sobie radzić w podróży z dziećmi?

Lkedzierski.com -kiedyś podróże solo, potem w parze, a teraz z dzieckiem. Znajdziecie tu wspaniałe fotograficzne opowieści, praktyczne porady, opisy miejsc. Przeważnie Azja, ale też Europa.  Łukasza czytałem, zanim jeszcze on wiedział o moim istnieniu 🙂

*

8 Stóp – Z dziećmi też się da! U Oli i Pawła znajdziecie opis kilkumiesięcznej podróży kamperem przez całe USA, potem wrócili do Polski, ale znów coś ich gnało w świat i pojechali na pół roku do Azji. I znów pokazali, że dziecko nie musi być przeszkodą i jak się chce, to można. Może czasami jest trudniej, czasami trzeba wybrać inny szlak a z czegoś zrezygnować, ale na pewno się da. Poczytajcie!

*

Kasai – travel addicts – Uzależnieni od podróżowania… wcześniej sami, od dwóch lat z dzieckiem, blisko i daleko, w góry, na rajską plażę i na pustynię.

*

KAJTOSTANY – Rodzinne wyjazdowe stany. Z dziećmi, głównie na rowerach.

Paweł Osmólski
Amator podróży do Azji, którego wspomnienia zostały gdzieś na szlaku w Nepalu na ławeczce pod chałupą jednego chłopa. Kiedyś będę tam musiał wrócić i zabrać je do domu :) Preferuję samotne wyjazdy, bo tylko wtedy w drodze spotyka się najciekawszych ludzi. W czasie wolnym od pracy i podróży zapalony degustator piwa.

Bałkany. Gdzie jechać na urlop i wakacje. Co zobaczyć

Previous article

Cmentarz Łyczakowski. Tu spoczywa polski Lwów

Next article

You may also like

30 Comments

 1. Dzięki za kilka nowych twarzy i blogów do poczytania:) A przy okazji zapraszam do siebie: http://choosetravel.pl/

 2. Dzieki z polecenie 😉 co do pozostalych wymienionych jak najbardziej polecam, czytam regularnie wiekszosc z nich 😉

 3. Witam,

  Na swojej stronie polecasz blogi podróżnicze, może zainteresuje Cię też blog Bartka Zobka?
  kalendarzprzygod.pl Jest trochę inny niż pozostałe, bo zawiera rekomendacje na konkretne miesiące : )

  1. Ryszard,

   Dzieki za linka. Ale powiedzmy sobie wprost, ten blog, ktory polecasz to jedno wielkie SEO. SEO, które nawet nie ukrywa tego, że jest pod wyszukiwarki 🙂
   A wiem, bo sam siedzę w tym biznesie 🙂
   Sam nie odważyłbym się promować postów, których nie ma i podpisać je: Wkrótce, w opracowaniu itp.
   Ale bywają też ciekawe wpisy, jak ten o świątyniach w Kambodży. Chciałbym cały blog takim widzieć 🙂

  2. Cześć,

   Zwiedziłeś już kawał świata, z tego co piszesz, zatem udzielanie CI rad byłoby zabawne 🙂 Ale jeśli pytasz o organizację trasy, to ja nie organizowałem sobie niczego. Jeździłem z dnia na dzień bez żadnych rezerwacji, ale to jednak było kilka lat temu. Teraz Birma jest o wiele bardziej otwarta i o wiele bardziej popularna, zatem infrastruktura turystyczna jest bardziej obłożona.
   Z tego co jednak rozmawiałem z osobami, które w Birmie były ostatnio wystarczy noclegi rezerwować z jednodniowym wyprzedzeniem, czyli jak opuszczamy jeden hotel, to dzwonimy do kolejnego i mówimy, że będziemy. To wystarcza.
   Co do kafejek internetowych, to kilka lat temu nie były one na każdym rogu, ale w każdym mieście byłem w stanie znaleźć internet. Np. w Mandalay znalazłem kawiarenkę, której nie powstydziłoby się żadne miasto choćby i w Europie Zachodniej 🙂
   Teraz powinno być jeszcze lepiej.
   Codo sieci komórkowej: ceny kart sim spadły z kilku tysięcy dolarów jakieś 7 lat temu, do kilku dolarów obecnie. Zatem już to pokazuje, że się zmieniło. Komórki są tam na porządku dziennym.

   Udanego wyjazdu! 🙂
   I być może do zobaczenia gdzieś na szlaku, bo świat jest mały. Ja jutro lecę do Maroka 🙂

 4. Dużo czytam o Azji, chcę się tam wybrać… kiedyś 🙂 Na razie wybieram się na festiwal azjatycki Fest Asia (25 i 26 kwietnia w Warszawie), czytam blogi podróżnicze i marzę o własnej podróży 🙂 Dzięki za spis, niektórych blogów nie znałam

 5. piękne zestawienie… dzięki za tak ciekawą wzmiankę o moim blogu 🙂

  1. To raczej ja dziękuję, że ciekawie piszesz 🙂

 6. Super blog. Szkoda, że musimy szukać informacji, zdjęć i emocji związanych w podróżowaniem po blogach. A szczególnie na terenie Polski. Super inspirujące artykuły 🙂 dzięki

  1. Czy ja wiem, że szkoda iż musimy szukać informacji na blogach? Mnie to cieszy, bo dzięki temu ktoś czyta mojego bloga 🙂
   Zatem polecam się i życzę przyjemnej lektury 🙂

 7. Żyjąc w Rzeszowie, czasem człowiek czuje się jakby żył na końcu świata. Wiele osób naprawdę tak podchodzi do tego miejsca 🙂 Stąd Biegun Wschodni.
  Kiedyś do radiowej Trójki zadzwonił słuchacz, wyjaśniając, że Polska naprawdę nie kończy się na Rzeszowie i poprosił, aby w prognozach pogody nie pomijać Przemyśla, bo te kilkadziesiąt kilometrów robi różnicę. W zanadrzu mam jeszcze kilka innych anegdot. Ale to już przy jakimś piwku 🙂

 8. Dziękuję bardzo, niezmiernie mi miło! 🙂

 9. Fajny ranking mam nadzieje ze moj blog tez sie tam kiedys znajdzie.

 10. My tez podróżujemy, choć może nie tak spektakularnie jak topowi polscy bloggerzy.
  Zapraszamy do siebie.
  Zaczynamy specjalizować się w wycieczkach po Polsce, ale nie tylko.

 11. Zastanawiam się, jak znajdujesz czas na śledzenie takiej ilości blogów? Lista jest imponująca…

  1. Odpowiedz jest dość prosta 🙂
   Śledzę je falami. Czyli nie na co dzień, tylko jak się już dorwe, yo czytam wiele wpisow.
   Oraz mam tam też takie blogi, gdzie wiem, że w razie czego znajdę to, czego szukam przed wyjazdem gdzieś.

 12. Fajny zbiór, będzie co przeglądać ;D

 13. Świetna lista, pewnie będę stopniowo przeglądać polecane przez Ciebie blogi, bo faktycznie jest ich bardzo dużo 🙂 Ja niedawno trafiłam na blog Ecolines- przewoźnika autokarowego. Myśle, że to fajna inicjatywa- nie tylko zapewniać transport, ale również zachęcać do podróżowania oraz udzielać wskazówek na blogu 🙂

 14. Bardzo ciekawy post. Znalazłam kilka nowych pozycji na moją listę blogów do obserwowania. 🙂 Zapraszam na mojego bloga podróżniczego: http://www.travelbloggia.com/pl

 15. Dzięki za fantastycznie bogatą listę blogów podróżniczych. Z pewnością będzie z tego dużo czytania i oglądania.

 16. Pieknie powiedziane.

 17. Nowe inspiracje! Dzięki 😀 próba łączenia podróży ze studiami trwa dalej!
  jeśli ktoś chce poczytać o studenckich wojażach to też zapraszam na http://www.beeverywhere.pl/

 18. I nas tu nie ma? 🙁 Niedopatrzenie 🙂
  Podrzucam http://www.viamundo.pl

 19. Świetne zestawienie 😀 Czytajmy! 😀

 20. Polak tylko, gdzieś pojedzie, aby jak najtaniej i z kanapka i w ręku…tak nas oceniają i odrazu blogger.

 21. Może zainteresuje Ci mój blog o mich podróżach. Jestem nowicjuszką, ale wycieczki kocham…

 22. Ja polecam http://iglawpodrozy.com. Kobieta lekko i przyjemnie pisze o miejscach gdzie byla.

 23. Witajcie 🙂 potrzebuję dobrych rad jak poprowadzić lepiej bloga , bo na razie do mnie nikt nie zagląda 🙁 staram się, ale pewnie coś nie tak robię. Zerknie ktoś i mi podpowie pls 😊 http://zaplanujmywakacje.blogspot.com

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.