Home » Bałkany » Albania » Promy Korfu – Saranda. Czyli jak się dostać z Grecji do Albanii
Widok na port w Korfu
Widok na port w Korfu z promu płynącego do Sarandy.

Promy Korfu – Saranda. Czyli jak się dostać z Grecji do Albanii

Share Button

Prom z Korfu do Sarandy, paradoksalnie jest ostatnim ogniwem najszybszego transportu z Polski na południe Albanii. Fascynujące, że to także chyba najtańsza opcja transportu. Dlaczego? Bo na greckie Korfu latają tanie linie lotnicze z kilku miast w Polsce! Poniżej opis, jak się dostać do Sarandy z lotniska.

Najpierw samolot robi malownicze podejście na pas startowy, potem samolot dotyka kołami asfaltu i oto drzwi statku powietrznego otwierają się i jesteście na północy Grecji, do Sarandy jest stąd kilkadziesiąt kilometrów, ale od niej oddziela Was woda. Odbieracie zatem bagaż, wychodzicie przed lotnisko i co dalej? Tuż przed drzwiami terminalu lotniska swój kurs w kierunku portu ma autobus numer 15. Bilet można kupić u kierowcy i kosztuje 1,7 euro.

Autobus numer 15 z lotniska do portu w Sarandzie
Autobus numer 15 łączy bezpośrednio lotnisko z portem w Sarandzie skąd można wsiąść do promu płynącego do Sarandy.

Jeśli będzie bardzo dużo osób na autobus, to za moment podjedzie kolejny, zatem nie martwcie się, jeśli nie zmieściliście się do pierwszego. Autobus jedzie przez centralny plac Korfu, na którym część pasażerów wysiada, idąc do kwater lub przesiadając się na inne autobusy jadące w głąb wyspy. Wy jedziecie dalej. Trasę autobusu możecie prześledzić na tej stronie.

Autobus dojeżdża do portu i w zależności od kursu, różnie kończy trasę – pojęcia nie mam od czego to zależy. Mój skończył kurs przy tak zwanym starym porcie obok ronda, ale miało to taką zaletę, że zatrzymał się tuż przy biurze, gdzie mogłem kupić bilet na prom z Korfu do Sarandy. Całość potrwała chwilkę, bo była kolejka, ale dla zainteresowanych powiem, że można było płacić kartą. Prom niestety nie jest tani, bo jego cena to 23,8 euro, zatem za mniej więcej godzinny rejs płaci się około 100 zł.

Jeśli autobus będzie jechał dalej, to zatrzyma się przy nowym porcie i to z niego odpływają promy do Albanii. To raptem kilkaset metrów, zatem jest to kilka minut spaceru. Koło wejścia na teren portu są kasy, w których również można kupić bilety. Kierujcie się na duży budynek za promami, to międzynarodowy terminal, promy które mijaliście obsługują linie wewnętrzne w granicach Grecji i Schengen. Ponieważ Saranda jest w Albanii (wiem, że to oczywistość), a jest to kraj poza Unią Europejską, musimy przejść przez klasyczną granicę, kontrola jest właśnie w tym dużym budynku.

Prom z Korfu do Sarandy

Co ważne, do Sarandy z Korfu i na Korfu z Sarandy rozkłady promów są różne w zależności od miesiąca, w którym podrózujecie. Najwięcej połączeń i najdroższe są w sierpniu, bo to szczyt sezonu – 23,8 euro. Taniej jest poza szczytem, ale też mniej jest wtedy połączeń. Nie jakoś diametralnie mniej, zatem wciąż nie będziecie mieli problemu z przedostaniem się.

Do Sarandy z Korfu pływają promy trzech lini. Są to:

IONIAN: Rozkład pod tym linkiem

FINIKAS: Rozkład pod tym linkiem

SARRIS: Rozkład pod tym linkiem

Jeśli macie okazję, to zalecałbym zatrzymanie się na Korfu na przynajmniej jedną noc. Bo to też bardzo ciekawa wyspa z ładną i klimatyczną architekturą. Oczywiście, że warto tu spędzić więcej niż jedną noc, ale jeśli czas Was nie nagli, a możecie zatrzymać się na chwilę, to szczerze doradzam nocleg na chwilę, zanim popłyniecie dalej w kierunku Albanii. Tradycyjnie zachęcam do rezerwacji noclegów z wyprzedzeniem szczególnie w wysokim sezonie. Możecie to zrobić np. w tej wyszukiwarce noclegów na Korfu.

Prom na Korfu w porcie w Sarandzie.
Prom na Korfu w porcie w Sarandzie.

Poniżej tabliczki z rozkładami połączeń w sierpniu, czyli w wysokim sezonie. Dlatego doradzam zapoznanie się z rokładami promów bezpośrednio na stronach przewoźników.

Przewoźnik Sarris z Corfu do Sarandy i z powrotem
Przewoźnik Sarris z Corfu do Sarandy i z powrotem

 

Przewoźnik promowy: Finikas z Korfu do Sarandy i z powrotem
Przewoźnik promowy: Finikas z Korfu do Sarandy i z powrotem

 

Przewoźnik: IONIAN z Korfu do Sarandy i z powrotem. Rozkład na wysoki sezon
Przewoźnik: IONIAN z Korfu do Sarandy. Rozkład na wysoki sezon

Plaża i hotel w Sarandzie - AlbaniaA skoro szukacie informacji o połączeniach z Korfu do Sarandy, to zapraszam Was do wpisu o tym mieście. Oto relacja z mojego kilkudniowego pobytu.

Share Button

About Paweł Osmólski

Amator podróży do Azji, którego wspomnienia zostały gdzieś na szlaku w Nepalu na ławeczce pod chałupą jednego chłopa. Kiedyś będę tam musiał wrócić i zabrać je do domu :) Preferuję samotne wyjazdy, bo tylko wtedy w drodze spotyka się najciekawszych ludzi. W czasie wolnym od pracy i podróży zapalony degustator piwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *