Home » Turcja

Turcja

Ogromna bryła Hagia Sophii góruje nad Sultanahmet - starą i najbardziej turystyczną częścią Stambułu
Share Button

Na hasło Turcja pierwszym skojarzeniem będzie zapewne Stambuł. Chyba każdemu od razu przyjdzie na myśl ogromny i majestatyczny kościół Hagia Sophia, kolejnymi skojarzeniami będą prawdopodobnie wapienne tarasy Pamukkale, ruiny Efezu czy też piękne formacje skalne i wykute w skałach Kapadocji podziemne kościoły i miasta. Wschód to górzyste tereny zamieszkiwane przez Kurdów z ich inną od tureckiej kulturą.  Kraj Ataturka to także rozległe wybrzeża, niemalże Mekka miłośników plaży z gwarancją pięknej pogody.

Wiza do Turcji: Wizę do Turci można uzyskać na przejściach granicznych, kosztuje 15 euro lub 20 dolarów. Jeśli np. na lotnisku nie ma kolejki (co nie jest częste), wizę uzyskami w ciągu kilkunastu sekund. Płacisz i masz 🙂

Przykładowe ceny produktów:

 • Woda – 0,5l na ulicy 0,5 – 1 TL
 • 0,75l – 1-2 TL
 • Woda 1,5l w sklepie (market w bocznej uliczce obok Burger Kinga) 0,75 TL
 • Kebab w bułce 2,5 TL
 • Kebab zawijany = 4.5 TL (kurczak)
 • Szejk w McDonaldzie – 3.15 TL
 • Żeton na tramwaj/metro 2 TL
 • Żeton na promy kursujące po Bosforze 2 TL (cena ta sama co na komunikację naziemną, ale to inne żetony z innych automatów – stoją przy wejściu na prom)

Bilety wstępu do stambulskich zabytków:

 • Hagia Sophia – 25 TL
 • Topkapi – 25 TL (harem dodatkowo płatny 15 TL i nie warto)
 • Cysterny – 10 TL
 • Wejścia do meczetów są bezpłatne. W godzinach modlitw nie można zwiedzać. Nie wchodzimy w krótkich spodenkach i z odkrytymi ramionami. Jeśli jesteśmy niestosownie ubrani przy wejściu dostaniemy chustę (odbiorą nam ją przy wyjściu) W Błękitnym Meczecie dostaniemy woreczek na buty.

Turcja – ceny przejazdów pomiędzy miastami. Bilety autobusowe (2012r.)

 • Stambuł – Trabzon – 80 TL
 • Stambuł – Goreme (Kapadocja) 65 TL
 • Goreme – Pamukkale (45 TL)
 • Pamukkale – Selcuk 25 TL
 • Pamukkale – Afrodisias – 30 TL (busik turystyczny)

Kapadocja ceny:

 • Goreme – Muzeum na Otwartym powietrzu (jaskinie skalne, kościoły itp.)15 TL
 • Goreme –> (2.5 TL) Newsehir –> Derinkuyu (5 TL)
 • Derinkuyu – podziemne miasto – bilet wstepu 15 TL
 • Derinkuyu – przewodnik chce 10 TL za osobę – szuka ludzi na dole przy wejściu
 • Jeden z kosciółków w dolince Zemi Valley – 5 TL (NIE KUPOWAĆ, BO NIE WARTO!)

Pamukkale ceny

 • Wstęp do rezerwatu 20 TL – Wstęp obejmuje wejście wyznaczoną ścieżką biegnącą białymi skałami (nie można zbaczać, bo zjawia się policja i gwiżdże przeraźliwie) W ramach biletu możemy też obejrzeć ruiny starożytnego miasta Hierapolis, czyli prawie pusty plac, gdzie kiedyś było miasto. Na osłodę stoi amfiteatr i kilka (dosłownie) kolumienek i ścian.

Warto wybrać się do Afrodyzji. Bilet wstępu do tego miejsca kosztuje 10 TL. Muzeum i ruiny są równie a może nawet ciekawsze niż Efez, a turystów o wiele mniej.

Selczuk ceny (Selczuk to baza wypadowa do Efezu)

 • Bilet do muzeum efeskiego – 10 TL
 • Bilet do ruin Efezu 25 TL
 • Trasa Selcuk – Efez (zaczynająca się przy dworcu autobusowym) zajmuje pół godziny piechotą. Wiedzie głównie ocienioną alejką, zatem to bardzo przyjemny marsz i nie warto brać taksówki. Bez cienia jest dopiero dość krótka końcówka.
 • Ruiny świątyni Artemidy w Efezie zobaczymy za darmo. Oczom naszym ukaże się jedna samotna komumna

Turcja – co warto zobaczyć i zwiedzić

Stambuł – Powiedzieć, że to miasto-historia, to powiedzieć mało. Zabytki z ostatnich kilkuset lat. Majestatyczna i ogromna Hagia Sophia, stojący vis-a-vis Błękitny Meczet, ukryte w podziemiach cysterny, mury i baszty Konstantynopola, pałac Topkapi z haremem (harem może i jest, ale fakt, że też za bardzo nie ma tam co oglądać jak za taką cenę). Zwiedzanie Turcji najlepiej zacząć i skończyć od tego miasta.

Kapadocja – Niesamowite formacje skalne w których kilkaset lat temu ludzie zaczęli rzeźbić swoje domostwa. A że człowiek nie lubi duchowej pustki, to wyrzeźbili także kościoły, które pomalowali pięknymi obrazami. Niestety część z nich padła łupem ikonoklastów, którzy część z nich skuli.

Derinkuyu – podziemne miasto tuż obok Goreme w Kapadocji. Miasto które rozciąga się do głębokości nawet około 50 metrów poniżej poziomu gruntu, pomieścić mogło kilkadziesiąt tysięcy osób. Zwiedzając zobaczymy całą świetną infrastrukturę i nawet przez chwile nie będzie nam duszno. Dawny system wentylacji działa wyśmienicie!

Efez (Selcuk) – Po świątyni Artemidy w Efezie ostała się tylko jedna kolumna. Kompleks Efezu zachował się jednak całkiem nieźle jak na czas, który minął od lat świetności miasta. Zobaczymy tu zatem nie tylko ruiny , ale także budowle dające wyobrażenie o dawnym mieście. Zdecydowanie warto, ale poza sezonem. Latem czasami trudno się nawet przeciskać.

Klasztor Sumela – nieczynny już klasztor malowniczo położony na zboczu góry, usytuowany we wschodniej części Turcji, blisko Trabzonu.

Pamukkale – miasteczko słynne z powodu wznoszących się nad nim białych, wapiennych tarasów osadzonych przez wodę. Drugą dużą atrakcją są ruiny starożytnego Hierapolis. Samo Pamukkale jest nudne i nieciekawe, ale ma doskonałą bazę hotelową na każdą kieszeń.

Share Button

Afrodyzja. Nieodkryty turystyczny skarb Turcji

Aphrodysias Turcja. Odbudowane ruiny Tetrapylonu

Afrodyzja, to naprawdę nietypowa atrakcja Turcji, człowiek zachodzi w głowę i zastanawia się: Jak to, taka perełka świata antycznego i tak niewielu turystów? Dobra, może nie jest tak znane  Efez, ale niewątpliwie ma swój urok i z Efezem chwilami konkurować może śmiało. Na początek zaskoczenie, bo busik, który z Pamukkale przywiózł do Afrodyzji naszą zbieraninę, kończy trasę nie koło bram …

Czytaj więcej

Podziemne miasto Derinkuyu. Ukryta atrakcja Turcji

Derinkuyu - kościół w podziemnym mieście

Zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Goreme, od serca tureckiej Kapadocji, znajduje się miejsce zupełnie niepodobne do standardowych atrakcji Turcji. Nie zobaczymy tu antycznych ruin, nie ma tu kolumn, marmurów, amfiteatrów. Jest za to półmrok, chłód i kilometry korytarzy. Znikamy pod ziemią w tunelach starożytnego miasta-schronienia Derinkuyu. Podobnych miast wykutych w miękkiej wulkanicznej skale jest w Kapadocji kilkadziesiąt, jednak dwa największe to Kaymakli …

Czytaj więcej

Kapadocja – wśród skalnych kościołów i podziemnych miast

Widok na Goreme o zachodzie słońca zostaje w pamięci. Ze wzgórz nad wioską zobaczymy cały urok Kapadocji

Kapadocja. To, co w Göreme jej sercu zaskakuje, to cisza i spokój. Nastrój tak odległy od Stambułu, który opuściliśmy poprzedniego wieczora. Nikt tu nas nie usiłuje do czegoś zmusić, niczego nie oferuje, nie namawia. Atmosfera okolic dworca autobusowego w Göreme przypomina senną atmosferę miasteczka gdzieś we wschodniej Polsce. Różni się tylko krajobraz oraz w powietrzu nie wisi brak nadziei. Tu …

Czytaj więcej

Pamukkale – wapienne skały poniżej starożytnych ruin

Wystarczy odejść kilkadziesiąt metrów od głównego szlaku, którym spacerują turyści, by wapienne tarasy Pamukkale mieć tylko dla siebie. Tuż obok nich rozpościerają się ruiny starej fortecy

Pamukkale, można podsumować stwierdzeniem: Nie spodziewaj się za wiele, a nie będziesz zawiedziony. Główną atrakcją miasteczka są słynne wapienne tarasy oraz ruiny starożytnego Hierapolis, rozpościerające się na płaskowyżu powyżej. Wapienne kawerny Pamukkale, przyrodnicza atrakcja Turcji Wznoszące się kaskadowo wapienne tarasy Pamukkale, to przede wszystkim tłumy ludzi zajmujących ścieżkę wiodącą na górę. Ponieważ turysta pragnie nie tylko dobrego widoku, ale też …

Czytaj więcej