Gruzja

Gruzja. Setki kilometrów malowniczych górskich szlaków, rozległych pastwisk i licznych zabytków.  Przechodząc szlakami tuż obok  zobaczymy stare domy, zamki, obronne wieże z kamienia, w których chronili się kiedyś Gruzini przed najazdami sąsiadów. Przewodnik po najciekawszych miejscach Gruzji. Zdjęcia, ceny, transport, komunikacja.

Gruzja to także skalne miasta Upliscyche i Wardzia, które lata świetności mają za sobą, ale dają pewne wyobrażenie o dawnej potędze. Gruzja to też kraina winem płynąca, gdzie na pewno znajdziemy coś, co naszym kubkom smakowym wyjdzie na zdrowie 🙂 Ale Gruzja to również kraj starych monastyrów. Dawid Garedża, Mccheta, Dżwari… dawne centra kulturalne i religijne, klasztory, które od setek lat przyciągają tysiące wiernych. Miejsca, gdzie w mrocznych pomieszczeniach, pośród płonących świec faktycznie można się poczuć „bliżej Boga”.

Gruzja: zabytki, atrakcje. Co warto zobaczyć

dzwa

Twierdza Narkila TbilisiTbilisi – miasto pełne kontrastów. Z jednej strony piękne rzeźbienia na starych domach, klimatyczne zaułki i pięknie odrestaurowane domy. Z drogiej walące się tuż obok zabytków rudery. Nad miastem góruje zamek,  a trasa wiodąca zboczem wzgórza nad miastem gwarantuje piękne wrażenia z oglądania miasta. Poza tym miasto knajp, kawiarni i restauracji. Oraz magicznej ulicy Rustaweli. Miasto na kilka dni, by pochodzić, pobłądzić i znów się odnaleźć. To także doskonała baza wypadowa w okolice. Blisko stąd do Mcchety, Anauri, Dżwari…

,

Cminda Sameba - symbol Gruzji, który zobaczymy we wszystkich przewodnikachKazbegi – miejscowość w górach skąd piechotą dojdziemy do symbolu Gruzji widocznego na każdej pocztówce czyli do Cminda Sameba. To także doskonała baza wypadowa jeśli chcemy pochodzić po okolicznych górach lub też zobaczyć lodowiec schodzący z góry Kazbek.

czytaj więcej >>

.

Twierdza Ananuri i górujące nad nią dachy cerkwi. Gruzja

Ananuri – położona około 60 km od Tbilisi (godzina drogi) twierdza na Gruzińskiej Drodze Wojennej. To kolejny z symboli Gruzji położony malowniczo nad sztucznym jeziorem. Można się tu zatrzymać w drodze do lub z Kazbegi. Optymalnie jednak zobaczyć je w drodze powrotnej, z uwagi na łatwiejszy dojazd.

czytaj więcej >>

.

Stalin podczas swego panowania dostawał tysiące podarunków od zaprzyjaźnionych krajów. Tu w muzeum zebrano tylko część z nichGori – rodzinne miasto Stalina. Możemy tu zobaczyć duże Muzeum Stalina wraz z jego rodzinnym domem, w którym spędził dzieciństwo i potężnym wagonem, którym jeździł po swoim imperium. Jest tu także malownicza twierdza na wzgórzu i… ulica Stalina. Blisko stąd do Upliscyche.

czytaj więcej >>

.

Upliscyche - ruinyUpliscyche – Jedno z najstarszych miejsc osadnictwa w Gruzji. To także dawna stolica państwa i jeden z głównych ośrodków kulturowych i ekonomicznych regionu. Zniszczone przez najazd Mongołów zaczęło chylić się ku upadkowi. Obecnie to atrakcja, gdzie bardzo przyda nam się wyobraźnia, by zobaczyć to, co przepadło w czasie i uległo erozji.

.

.

Wardzia - skalna twierdzaWardzia – potężne miasto niegdyś wydrążone w skale. Do dnia dzisejszego zachowała się około 1/3 dawnego kompleksu. Reszta została zniszczona w trakcie trzęsienia ziemi w 1283. Można zwiedzać pozostałości po dawnych komnatach mieszkalnych i części użytkowej. Szczególnie ciekawa jest część zajęta obecnie przez mnichów. Wrażenie robi wysokość kompleksu Wardzi. Wspinaczka po licznych poziomach i korytarzach jest naprawdę męcząca.

.

 

Ruiny zamku w Chertwisi

Chertwisi – Legenda głosi, że w zamku był sam Aleksander Macedoński, fakty jednak tego nie potwierdzają. Bezspornie jednak jest to pokaźnych rozmiarów zamek, który warto obejrzeć w drodze do Wardzi. Przygotujmy się na to, że nie będziemy w nim sami. Zamek upodobały sobie okoliczne stada bydła, które dość niechętnie ustępuje pola, by zwiedzić ruiny Chertwisi. Chłodne mury zamku to dobre miejsce, by przeczekać upał 🙂

.

Usguli. Gruzja

Mestia (region Swanetia) – Wieś  położona w przepięknych górach. W Mestii zobaczymy tradycyjne obronne wieże, wieże z kamienia, w których dawniej mieszkańcy chronili się przed niebezpieczeństwami. W okolicy znajdziemy wiele malowniczych szlaków, zarówno krótszych jak też kilkudniowych. Z Mestii w ciągu 2 dni możemy przejść piechotą do Uszguli.

.

.

 

Zamek w Achalcyche w Gruzji

Achalcyche – dobrze zachowana a także odrestaurowana twierdza, której rozmiar robi naprawdę ogromne wrażenie. Niegdyś była to siedziba wojsk sułtana. Poza tym to dobra baza wypadowa do Wardzi i Borjomi

.

.

.

Rzeka w Borjomi w GruzjiBorjomi – typowy postsowiecki kurort, stare domy tuż obok wielkiej płyty gwałcącej otoczenie swoją obecnością i wyglądem. Pijalnia wód leczniczych, park, rzeka… Warto przyjechać na pół dnia.

.

.

Dawid Garedża – jeden z najpiękniejszych i najbardziej znanych klasztorów w Gruzji. Dawniej miejsce tętniące życiem i jeden z głównych ośrodków religijnych i kulturalnych Gruzji. Wielokrotnie niszczony przez najeźdźców wciąż odbudowywany i przywracany do świetności. Dziś działa tu niewielki klasztor.

Batumi – kurort nad morzem, niegdyś jeden z najsłynniejszych w Związku Radzieckim. Także dziś miejsce dokąd chętnie przyjeżdżają Gruzini i Rosjanie (ale już nie tak tłumnie). Miasto pięknej i klimatycznej starej części i architektonicznego rozgardiaszu tuż obok plaży.

Przejazd z lotniska w Tbilisi do centrum

Najwygodniejszym sposobem na transport z lotniska w Tbilisi do centrum jest oczywiście taksówka. W zależności od naszych zdolności negocjacyjnych cena będzie wynosiła od 15 lari do 25. Innym i dobrym sposobem jest autobus numer 37, który odjeżdża spod lotniska co pół godziny. Koszt przejazdu to pół lari (50 tetri). Należy mieć drobne, bo automat przyjmuje tylko małe monety. Bilet na autobus z lotniska (oraz każdy inny autobus miejski) kupujemy w środku, w automacie ustawionym przy drzwiach. Pierwszy ranny autobus z lotniska do miasta odjeżdża o 7 rano. Można na niego oczekiwać w hali lotniska. Jest bezpiecznie.

Wyjazd z lotniska w Kutaisi

Odkąd Wizzair zaczął latać z Warszawy i Katowic do Kutaisi, port lotniczy stał się popularnym miejscem startu wyjazdów Polaków do Gruzji. Wyjazd z lotniska w Kutaisi jest banalnie prosty. Przed lotniskiem czekają marszrutki (takie nasze busy), które zawiozą nas do centrum miasta ale także bezpośrednio do Tbilisi (jedzie się 4 godziny) i Batumi. Nie musimy mieć gruzińskich pieniędzy, kierowcy po drodze zawiozą nas do jakiegoś kantoru, gdzie dokonamy wymiany.

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.