Home » Gruzja

Gruzja

Widok na Kazbek z Cminda Sameba
Widok z Cminda Sameba na Kazbek
Share Button

Gruzja. Setki kilometrów malowniczych górskich szlaków, rozległych pastwisk i licznych zabytków.  Przechodząc szlakami tuż obok  zobaczymy stare domy, zamki, obronne wieże z kamienia, w których chronili się kiedyś Gruzini przed najazdami sąsiadów. Przewodnik po najciekawszych miejscach Gruzji. Zdjęcia, ceny, transport, komunikacja.

Gruzja to także skalne miasta Upliscyche i Wardzia, które lata świetności mają za sobą, ale dają pewne wyobrażenie o dawnej potędze. Gruzja to też kraina winem płynąca, gdzie na pewno znajdziemy coś, co naszym kubkom smakowym wyjdzie na zdrowie 🙂 Ale Gruzja to również kraj starych monastyrów. Dawid Garedża, Mccheta, Dżwari… dawne centra kulturalne i religijne, klasztory, które od setek lat przyciągają tysiące wiernych. Miejsca, gdzie w mrocznych pomieszczeniach, pośród płonących świec faktycznie można się poczuć “bliżej Boga”.

Gruzja: zabytki, atrakcje. Co warto zobaczyć

dzwa

Twierdza Narkila TbilisiTbilisi – miasto pełne kontrastów. Z jednej strony piękne rzeźbienia na starych domach, klimatyczne zaułki i pięknie odrestaurowane domy. Z drogiej walące się tuż obok zabytków rudery. Nad miastem góruje zamek,  a trasa wiodąca zboczem wzgórza nad miastem gwarantuje piękne wrażenia z oglądania miasta. Poza tym miasto knajp, kawiarni i restauracji. Oraz magicznej ulicy Rustaweli. Miasto na kilka dni, by pochodzić, pobłądzić i znów się odnaleźć. To także doskonała baza wypadowa w okolice. Blisko stąd do Mcchety, Anauri, Dżwari…

Cminda Sameba - symbol Gruzji, który zobaczymy we wszystkich przewodnikachKazbegi – miejscowość w górach skąd piechotą dojdziemy do symbolu Gruzji widocznego na każdej pocztówce czyli do Cminda Sameba. To także doskonała baza wypadowa jeśli chcemy pochodzić po okolicznych górach lub też zobaczyć lodowiec schodzący z góry Kazbek.

czytaj więcej >>

Twierdza Ananuri i górujące nad nią dachy cerkwi. Gruzja

Ananuri – położona około 60 km od Tbilisi (godzina drogi) twierdza na Gruzińskiej Drodze Wojennej. To kolejny z symboli Gruzji położony malowniczo nad sztucznym jeziorem. Można się tu zatrzymać w drodze do lub z Kazbegi. Optymalnie jednak zobaczyć je w drodze powrotnej, z uwagi na łatwiejszy dojazd.

czytaj więcej >>

Stalin podczas swego panowania dostawał tysiące podarunków od zaprzyjaźnionych krajów. Tu w muzeum zebrano tylko część z nichGori – rodzinne miasto Stalina. Możemy tu zobaczyć duże Muzeum Stalina wraz z jego rodzinnym domem, w którym spędził dzieciństwo i potężnym wagonem, którym jeździł po swoim imperium. Jest tu także malownicza twierdza na wzgórzu i… ulica Stalina. Blisko stąd do Upliscyche.

czytaj więcej >>

Upliscyche - ruinyUpliscyche – Jedno z najstarszych miejsc osadnictwa w Gruzji. To także dawna stolica państwa i jeden z głównych ośrodków kulturowych i ekonomicznych regionu. Zniszczone przez najazd Mongołów zaczęło chylić się ku upadkowi. Obecnie to atrakcja, gdzie bardzo przyda nam się wyobraźnia, by zobaczyć to, co przepadło w czasie i uległo erozji.

Wardzia - skalna twierdzaWardzia – potężne miasto niegdyś wydrążone w skale. Do dnia dzisejszego zachowała się około 1/3 dawnego kompleksu. Reszta została zniszczona w trakcie trzęsienia ziemi w 1283. Można zwiedzać pozostałości po dawnych komnatach mieszkalnych i części użytkowej. Szczególnie ciekawa jest część zajęta obecnie przez mnichów. Wrażenie robi wysokość kompleksu Wardzi. Wspinaczka po licznych poziomach i korytarzach jest naprawdę męcząca.

Ruiny zamku w Chertwisi

Chertwisi – Legenda głosi, że w zamku był sam Aleksander Macedoński, fakty jednak tego nie potwierdzają. Bezspornie jednak jest to pokaźnych rozmiarów zamek, który warto obejrzeć w drodze do Wardzi. Przygotujmy się na to, że nie będziemy w nim sami. Zamek upodobały sobie okoliczne stada bydła, które dość niechętnie ustępuje pola, by zwiedzić ruiny Chertwisi. Chłodne mury zamku to dobre miejsce, by przeczekać upał 🙂

Usguli. Gruzja

Mestia (region Swanetia) – Wieś  położona w przepięknych górach. W Mestii zobaczymy tradycyjne obronne wieże, wieże z kamienia, w których dawniej mieszkańcy chronili się przed niebezpieczeństwami. W okolicy znajdziemy wiele malowniczych szlaków, zarówno krótszych jak też kilkudniowych. Z Mestii w ciągu 2 dni możemy przejść piechotą do Uszguli.

Zamek w Achalcyche w Gruzji

Achalcyche – dobrze zachowana a także odrestaurowana twierdza, której rozmiar robi naprawdę ogromne wrażenie. Niegdyś była to siedziba wojsk sułtana. Poza tym to dobra baza wypadowa do Wardzi i Borjomi

.

Rzeka w Borjomi w GruzjiBorjomi – typowy postsowiecki kurort, stare domy tuż obok wielkiej płyty gwałcącej otoczenie swoją obecnością i wyglądem. Pijalnia wód leczniczych, park, rzeka… Warto przyjechać na pół dnia.

.

Dawid Garedża – jeden z najpiękniejszych i najbardziej znanych klasztorów w Gruzji. Dawniej miejsce tętniące życiem i jeden z głównych ośrodków religijnych i kulturalnych Gruzji. Wielokrotnie niszczony przez najeźdźców wciąż odbudowywany i przywracany do świetności. Dziś działa tu niewielki klasztor.

Batumi – kurort nad morzem, niegdyś jeden z najsłynniejszych w Związku Radzieckim. Także dziś miejsce dokąd chętnie przyjeżdżają Gruzini i Rosjanie (ale już nie tak tłumnie). Miasto pięknej i klimatycznej starej części i architektonicznego rozgardiaszu tuż obok plaży.

Przykładowe ceny w Gruzji (jedzenie, przejazdy)

jedz

 • Szaszłyk w knajpie od 6 do 11 lari
 • Chinkali od 0,4 do 0,6 lari za sztukę
 • Chaczapuri 3 do 5 lari
 • Kababi 5 do 8 lari
 • Bakłażany w sosie 2 do 4 lari
 • Woda Borjomi 1l – 0,8 lari
 • Mała butelka zwykłej wody – 0,5 lari
 • Baniaczek 2 litrów wina 12 lari
 • Puszka coli – 1 lari
 • Lemoniada w butelce 1,5 lari
 • Piwo w sklepie – 1 do 1,6 lari
 • Piwo w knajpie 0 1,5 do 3 lari
 • Kulka lodów w najsłynniejszej lodziarni na ul. Leselidze – 2,3 lari. Kulka lodów gdzieś poza turystycznym centrum 0,8 lari

Gruzja – ceny przejazdów marszrutek

 • Bilet na przejazd komunikacją miejską po Tbilisi (autobus i metro) – 0,5 lari
 • Marszrutka z Tbilisi do Mcchety —> 1 lari
 • Marszrutka z Achalcyche do Gori —> 8 lari
 • Marszrutka z Tbilisi do Borjomi —> 8 lari
 • Marszrutka z Borjomi do Achalcyche —> 5 lari
 • Marszrutka z Achalcyche do Chertwisi —> 3,5 lari
 • Marszrutka z Tbilisi do Kazbeg —> 10 lari
 • Marszrutka z Gori do Uliscyche —> 2 lari

Gruzja ceny przejazdów pociągiem

 • Pociąg nocny Tbilisi – Batumi (kuszetka) kosztuje 22 lari
 • Pociąg osobowy z Batumi do Kutaisi kosztuje 2 lari i jedzie 4 godziny

Przejazd z lotniska w Tbilisi do centrum

Najwygodniejszym sposobem na transport z lotniska w Tbilisi do centrum jest oczywiście taksówka. W zależności od naszych zdolności negocjacyjnych cena będzie wynosiła od 15 lari do 25. Innym i dobrym sposobem jest autobus numer 37, który odjeżdża spod lotniska co pół godziny. Koszt przejazdu to pół lari (50 tetri). Należy mieć drobne, bo automat przyjmuje tylko małe monety. Bilet na autobus z lotniska (oraz każdy inny autobus miejski) kupujemy w środku, w automacie ustawionym przy drzwiach. Pierwszy ranny autobus z lotniska do miasta odjeżdża o 7 rano. Można na niego oczekiwać w hali lotniska. Jest bezpiecznie.

Wyjazd z lotniska w Kutaisi

Odkąd Wizzair zaczął latać z Warszawy i Katowic do Kutaisi, port lotniczy stał się popularnym miejscem startu wyjazdów Polaków do Gruzji. Wyjazd z lotniska w Kutaisi jest banalnie prosty. Przed lotniskiem czekają marszrutki (takie nasze busy), które zawiozą nas do centrum miasta ale także bezpośrednio do Tbilisi (jedzie się 4 godziny) i Batumi. Nie musimy mieć gruzińskich pieniędzy, kierowcy po drodze zawiozą nas do jakiegoś kantoru, gdzie dokonamy wymiany.

 Gruzja przykładowe ceny noclegów

 •  Tbilisi —>  hostel w sali zbiorowej kosztuje od 20 do 25 lari
 • Kazbegi —> nocleg na kwaterze prywatnej ze śniadaniem i kolacją kosztuje ok. 30 lari
 • Achalcyche – nocleg za 25 lari. Pokoje prywatne, ale w sumie to jak hotel
 • Gori – nocleg za 25 lari – kwatera prywatna
 • Wardzia – hotel obok ruin za 30 lari

Gruzja. Ceny wstępu do atrakcji turystycznych

 • Bilet wstępu do Wardzi —> 3 lari
 • Bilet wstępu do Upliscyche —> 3 lari
 • Bilet wstępu do muzeum Stalina w Gori —> 10 lari plus 5 za wstęp do wagonu Stalina i domu gdzie się urodził
Share Button

Tbilisi, gruzińskie miasto kontrastów

Tbilisi - Pałac Prezydencki

Mówiąc o Tbilisi zawsze przed oczami mam dwa miasta. Z jednej strony to bogate, nowoczesne, z aspiracjami, z zabytkami i imprezowniami. Zaś druga strona to żebracy, bród, architektoniczny nieład i sypiące się budynki. Ale polubiłem Tbilisi, w stolicy Gruzji czułem się znakomicie. Przyznam, że najciekawsze wspomnienie z Tbilisi mam z drogi powrotnej z Soboru Trójcy Świętej, ogromnej katedry, która jest …

Czytaj więcej

Monastyr Dżwari. Kolebka gruzińskiej wiary

Klasztor Dżwari. Gruzja

Monastyr Dżwari góruje nad okolicą, widać go z daleka, widać go z pobliskiej Mcchety. Z monastyru Sweti Cchoweli, wydaje się być na wyciągnięcie ręki, jednak dostać się do niego to nie taka łatwa sprawa. Ale dla chcącego, nic trudnego. Klasztor Dżwari (Monastyr Krzyża) to wzór, z którego czerpano budując kościoły na całym Kaukazie. Tradycja głosi, że został on zbudowany w …

Czytaj więcej

Mccheta i Sweti Cchoweli. Bliżej Boga kilka kilometrów od Tbilisi

Mccheta - Sveti Cchoweli

Miałem szczęście! Do Gruzji przyleciałem w okresie świąt Wielkiej Nocy, które Gruzini nazywają Paschą, co więcej wyrobiłem się na ich początek czyli na święto Bzoba odpowiednik polskiej Palmowej Niedzieli. Trafiło mi się jak ślepej kurze ziarno, miałem szczęście podwójne, bo święto Bzoba zobaczyłem na własne oczy w najświętszym miejscu Gruzinów czyli w katedrze Sweti Cchoweli w Mcchecie. Aby dostać się do …

Czytaj więcej

Komunikacja miejska w Tbilisi, czyli jak i czym się poruszać

Tbilisi autobus miejski

Poruszanie się po Tbilisi to czysta przyjemność. Do wyboru mamy autobusy miejskie, marszrutki, taksi i dwie linie metra. Całość działa bardzo sprawnie i jest dość tania. W porównaniu z Polską nawet bardzo tania. Przejazd większością środków transportu kosztuje 50 tetri czyli pół lari, co daje nam około złotówki. Metro w Tbilisi Najwygodniejszym i najszybszym (chociaż także bardzo bardzo głośnym) środkiem …

Czytaj więcej

Wardzia, gruzińska skalna twierdza

Wardzia - skalna twierdza

Od dawna zastanawia mnie, jak to jest, że tak ludzi interesują podziemne fortyfikacje i podziemna zabudowa. Kolejny powód do zdziwień miałem w warownym kompleksie i zarazem klasztorze w Wardzi. Trafiłem tam zresztą dość przypadkowo. Kiedy przyjechałem do Gruzji, nie miałem rozeznania, co konkretnie poza Kazbegi i Cminda Sameba chcę zobaczyć, kiedy w hostelu zadałem pytanie dokąd jechać, usłyszałem, że na …

Czytaj więcej

Upliscyche – jedno z większych rozczarowań w Gruzji

Upliscyche - ruiny

Jeden z najpopularniejszych przewodników po Gruzji informuje, że Upliscyche to zabytek tej samej skali co jordańska Petra. Post factum oceniam, że nic bardziej mylnego, ale żeby się o tym przekonać musiałem pojechać i zobaczyć to sam. Upliscyche – dlaczego (nie)warto Nie wiem, co skłoniło autora tej śmiałem tezy do wysnucia takiego porównania, jednak wydaje mi się, że musiała to być tradycyjna gruzińska …

Czytaj więcej

Ananuri. Twierdza na Gruzińskiej Drodze Wojennej

Twierdza Ananuri i górujące nad nią dachy cerkwi. Gruzja

Twierdza Ananuri to znajduje się na początku Gruzińskiej Drogi Wojennej. Jadąc zaledwie godzinę od strony Tbilisi, po prawej stronie najpierw zobaczymy zaporę z elektrownią wodną. Potem przez kilka kilometrów po prawej stronie będzie nam towarzyszyła turkusowa woda i piękny widok na wzgórza, by wreszcie pojawiła się twierdza Ananuri wraz z murami obronnymi skrywającymi dwie cerkwie. Początkowo zapora na rzece miała …

Czytaj więcej

Gori – rodzinne miasto Stalina, gdzie muzeum wciąż podziwia Wodza!

Muzeum Stalina w Gori - tu wciąż czci się wodza. Dawnego zbrodniarza, który na śmierć wysyłał miliony

Najciekawszy eksponat muzeum Stalina znajduje się jeszcze przed główną ekspozycją. To księga, gdzie można wpisać swoje wrażenia i uwagi. Króluje tam zaskoczenie, że muzeum jest ku czci wodza i nawet słowem nie wspomina o zbrodniach, które dokonał. Na jednej ze stron zdarzył się nawet karny kutas. Gori Stalinem stoi Gruzińskie Gori to chaotyczne miasteczko, o którym w zasadzie nie można …

Czytaj więcej

Cminda Sameba – symbol Gruzji. U stóp i w cieniu góry Kazbek

Cminda Sameba - symbol Gruzji, który zobaczymy we wszystkich przewodnikach

Górująca nad Kazbegi Cminda Sameba, to chyba najbardziej na świecie znany budynek w Gruzji. Co roku ciągną tu tysiące turystów, by wspiąć się na wzgórze i na własne oczy zobaczyć klasztor. No dobra, z tym wspinaniem troszkę przesadziłem 🙂 Niestety jest też tak zwana droga na skróty, czyli można wynająć jeepa i wygodnie wjechać na górę. Właściwie pod sam klasztor. …

Czytaj więcej

Chertwisi – opuszczona twierdza zdobyta przez bydło

Chertwisi - Gruzja

Podobno twierdzę Chertwisi zdobył sam Aleksander Macedoński, kiedy wracał z wyprawy na wschód. Co prawda to tylko legenda, ale może jest w niej trochę prawdy? Jego odwiedziny, mogły być na tyle intensywne, że na miejscu nie pozostał kamień na kamieniu i stąd braki w historii twierdzy. Dziś w dawnej fortecy rządzi i strzeże jej bydło. Rogacizna! Do Chertwisi zajrzałem na …

Czytaj więcej

Trudne życie żebraka. W Tbilisi

Żebrak w Tbilisi

Na ulicy co i rusz ktoś wyciąga rękę, przy stacjach metra obsadzone są wszystkie schody, a po ulicach z rzadka chodzą (pal sześc poprawnośc polityczną) Cyganie i dotykiem próbują zwrócić uwagę potencjalnego donatora. Nie żebrze się tylko w autobusie, pewnie dlatego, że trzeba mieć bilet a trasa jest zbyt krótka, by opłacało się wydać 50 tetri na przejazd. Siedzi tuż …

Czytaj więcej