Iran

Wiza do Iranu. Jak dostać i gdzie aplikować

„Wiza do Iranu” Temat ten stał się prawie legendarny wśród osób lubiących podróże. Nie stało się to jednak bez powodu, bo z tą wizą rzeczywiście nie jest tak prosto jak z innymi. Przede wszystkim dlatego, że nie ma tu jednej prostej drogi do uzyskania upragnionej wlepki w paszporcie. Kłopoty są przede wszystkim dlatego, że aby ubiegać się o wizę, należy zdobyć specjalny kod (zazwyczaj bo są wyjątki).

Moja przygoda z ambasadą Iranu, czyli jak zdobywałem wizę

Esfahan. Meczet na placu Immama. Naqsh-e Jahan

Jedziesz do Iranu? Przeczytaj: Przewodnik po Iranie. Opisy miast, ceny, komunikacja w Iranie, zabytki, atrakcje, ciekawe miejsca

.

 

Aby zdobyć upragnioną wizę do Iranu jest kilka sposobów.

1. Wiza do Iranu na lotnisku w Teheranie lub Shiraz. Kolejny sposób na zdobycie wizy z marszu i to bez żadnego kodu. Przylatujemy na lotnisko i aplikujemy o nią w specjalnym okienku. Minusem jest, że taka wiza ma ważność 15 dni. Czasami jednak aby zdobyć tego typu wizę trzeba mieć jakąś osobę w Iranie, która nas „zaprasza”. Może to być ktokolwiek. Np. osoba z coachsurfingu (uwaga, nie ujawniamy urzędnikowi, że to osoba z coachsufringu!), której telefon podamy we wniosku i ona potwierdzi, że faktycznie nas zapraszała.

Można też podać jakiś numer do hotelu, gdzie robimy rezerwację. Ważne żeby ktoś po drugiej stronie podniósł słuchawkę. Nie zawsze urzędnicy na lotnisku weryfikują te telefony ale zdarza się. Poznałem w Iranie kilka osób, które zdobyły tak wizę i urzędnik przy nich dzwonił pod podany numer, w celu potwierdzenia. Ale spotkałem też takie, których urzędnik nawet o to nie zapytał, wbił wizę i życzył miłego pobytu. Jak widać wszystko zależy od humoru urzędnika na lotnisku.

Czasami na granicy urzędnicy imigracyjni proszą o ubezpieczenie. Jeśli takowego nie mamy, potrafią zmusić do wykupienia irańskiego ubezpieczenia. Są to na szczęście sporadyczne przypadki, ale wszystko zależy od humoru urzędnika. Ja przeszedłem przez granicę bez żadnego problemu, ale wizę miałem już wbitą w paszport.

Ważna uwaga! Zazwyczaj uważało się, że wizy uzyskanej na lotnisku nie da się przedłużyć. Otóż irańską wizę uzyskaną na lotnisku MOŻNA przedłużać i nie jest to wielkim problemem. Przedłużenie kosztuje 10 dolarów, niezależnie od tego, na ile wiza została przedłużona. Więcej o przedłużaniu wiz uzyskanych na lotnisku w Iranie znajdziesz tutaj

2. Wiza do Iranu w normalnym trybie. Wiza wyrabiana w jednej z ambasad lub konsulatów Iranu. W tym przypadku przede wszystkim potrzebny jest nam specjalny kod autoryzacyjny z ministerstwa w Teheranie, który możemy zdobyć poprzez agencje turystyczne (np. Touran Zamin lub Key2Persia). Możemy tu wystąpić o kod w trybie przyspieszonym czyli do 10 dni roboczych i kod w trybie normalnym, czyli powyżej 10 dni roboczych. W praktyce to jednak jest Iran i nie ma pewności, że kod w trybie przyspieszonym faktycznie w takim trybie zostanie przesłany do wskazanej przez nas w we wniosku ambasady Iranu.

Mój kod przyszedł w jakieś 15 dni roboczych a może nawet później (Prosiłem i zapłaciłem za kod w trybie szybszym). We wniosku, jak już wspomniałem, wskazujemy do jakiej ambasady Iranu ma być przesłany ten kod do wizy i… czekamy. Możemy także samodzielnie aplikować po kod autoryzacyjny ale w tym przypadku niestety nigdy nie wiadomo, kiedy taki kod zostanie nam przyznany. Może to być kilka dni, a może się odwlec do kilku tygodni. Wielu tygodni…

Ale kiedy już uzyskamy kod autoryzacyjny: Odwiedzamy ambasadę którą wskazaliśmy jako właściwą do przesłania kodu lub dzwonimy do niej, czy nasz kod już do niej dotarł. Jeśli dotarł, jedziemy do ambasady, wypełniamy wniosek, opłacamy wizę wpłacając pieniądze na konto w banku (wiza do Iranu kosztuje 50 euro) i czekamy około jeden bądź dwa dni. Po tym czasie zazwyczaj mamy wbitą w paszport wizę do Iranu 🙂

Uwaga: na wniosku w rubryce ile dni chcemy być w Iranie, wpisujemy zawsze maksimum dni czyli 30. Wiza do Iranu uzyskana w ambasadzie może zostać przedłużona w specjalnych biurach na terenie kraju podczas naszej podróży.

W niektórych ambasadach jak np. w ambasadzie Iranu w Tbilisi, aby uzyskać wizę konsul weźmie od nas odciski WSZYSTKICH palców!

Flaga Iranu
Flaga Iranu
Oceń artykuł, jeśli Ci się podobał
[Ocen: 0 Średnia: 0]

Marzenia nigdy nie spełniają mi się same. To ja je spełniam! Dlatego jeśli tylko mogę, pakuję większy lub mniejszy plecak i jadę gdzieś w świat. Samolotem, autobusem, samochodem lecz najbardziej lubię pociągiem. Kiedyś często podróżowałem do Azji i na Bałkany. Dziś częściej spotkacie mnie w Polsce. Wolę też brudną prawdę niż lukrowane opowieści o pędzących po tęczy jednorożcach. Dlatego opisywane miejsca nie zawsze są u mnie wyłącznie piękne i kolorowe. Dużo pracuję zawodowo, a blog to po prostu drogie hobby, które sprawia mi przyjemność.

63 komentarze

 1. Fajny wpis, ale mam jedno sprostowanie. W drugim punkcie, lepiej nie mówić, że lecimy do kogoś z couchsurfing. To działało ale przed zamieszkami w Iranie sprzed kilku lat. Jak piszą ludzie na forum lonelyplanet od czasu zamieszek policja irańska reaguje na CF bardzo alergicznie, bo tak 0 przynajmniej wedlug wladz iranskich – do kraju dostali sie 'podburzacze’ z Wielkiej Brytanii i USA. Teraz informacja, że zaprosił nas ktoś z CF oznacza dla pograniczników, że lepiej nas nie wpuszczać, a dane o zapraszającym przekazywane są do irańskiego kontrwywiadu.

  Dane mam tylko z forum lonelyplanet ale brzmiały dość poważnie

  • Paweł Osmólski Reply

   Całkowicie się zgadzam i uwaga ze wszech miar słuszna. Co więcej coach surfing jest w Iranie podobno zakazany. Stąd na pewno nie należy mówić, że taką czy inną osobę znamy właśnie z CS, powinien to być dawny znajomy, znajomy znajomego, kolega znajomego i tysiąc innych powodów/miejsc skąd go znamy. Zresztą Irańczycy więzy rodzinne i koligacje koleżeńskie mają o wiele lepiej rozwinięte niż my w Europie, dlatego dla nich odwiedzenie znajomego, czy znajomego znajomego jest całkiem na porządku dziennym. Tak mi to przynajmniej przedstawiano, kiedy rozmawiałem z Irańczykami.

 2. Pan napisał ze Irańczycy są o wielkich sercach . Tak potwierdzam obiechalem cały świat ale z taka gościnnością nie spotkałem się nigdzie .Zycze dumnym Persom wszystkiego najlepszego.

 3. Tez byłam w Iranie jako kobiecie było mi bardzo ciężko w lutym w Bander Abbas było około 35 stopni musiałam mieć szmatę na głowie tam jest masa emigrantów z Afganistanu Pakistanu wszyscy są bardzo życzliwi z tych ludzi wypływa takie ciepło szukają kontaktu z obcokrajowcami większość doskonale zna język angielski zal mi szczególnie tych młodych””” dziewczyn które muszą żyć w kraju o takim rygorze religijnym to nie jest kraj o kulturze Arabskiej to są Persowie zupełnie inna mentalność .Zdarzyło mi się ze szczególnie te młode dziewczyny pragnęły nawiązać kontakt nie wydaje mi się ze one pragną życia w tym rygorze brak porządnego zaplecza hoteli nie ma plaż wydawało mi się ze jestem pod ścisłym nadzorem na pewno miałam opiekuna czasami mało dyskretnego mimo samodzielnego poruszania się po Teheranie Isfahanie Sziraz nie byłam sama.Wspaniali ludzie wszyscy pragną pomoc gościnność widoczna na każdym kroku .Wizę uzyskałam na lotnisku w Teheranie .Korzystałam z przewodnika wydanego w 2009 r Szymona LEMANCYZKA nie polecam stary nakład przepisany na nowo oszustwo nieaktualne Iran jest drogi nie można wynająć samochodu drogie paliwo .rekompensata będzie przebzwanie wsrod tego umenczonego spoleczenstwa tym islamem .Poydrwaiam wszystkich wolnych ludzi.’

 4. We wpisie „I wreszcie jest upragniona wiza do Iranu” zamiescil Pan zdjecie wizy do Iranu, na której napiasane jest No. of entries ONCE. To, jak rozumiem, oznacza, ze wiza pozwala na jednorazowy pobyt do 30 dni. Chcialbym zapytac, czy mozna ubiegac sie o wize wielorazowa lub jednoczesnie o wize tranzyowa i turystyczna, ktore pozwolilyby mi podczas mojej podrozy opuscic Iran, a nastepnie do niego wrocic?

  • Paweł Osmólski Reply

   Co do mieszania typów wiz to nie wydaje mi się, by to było możliwe. Ale utwierdziłbym w tym się dzwoniąc do ambasady Iranu w Warszawie.
   Moim zdaniem albo wiza tranzytowa, albo turystyczna.
   I rzecz jasna można występować o wizę wielokrotnego wjazdu oraz dwukrotnego. Ale są one adekwatnie droższe. Nie wiem też, jak jest z przyznawaniem takiej wizy, na ile chętnie to robią. Mnie interesowała tylko wiza jednokrotnego wstępu.

 5. Hej,
  Zamierzam złożyc wniosek o klucz przez key2persja. W formularzu na dole jest punkt o trasie, opisie i miejscach zatrzymania. Jedziemy rowerami wiec trudno bedzie nam czasmi dotrzec do jakiegos hotelu a poza tym taka wyprawa na tip top traci urok 🙂
  Czy wpisac tam jakaś scieme? adresy hoteli z netu a moze wystarczy tylko 1 adres hotelu?
  Mam jeszcze pytanie jestesmy para bez blachową na palcu- czy wobec tego lepiej skladawc wnioski osobno czy nie ma to zadnego wplywu na otrzymanie klucza?

  • Paweł Osmólski Reply

   Nie składałem podania przez key2persia, zatem trudno mi się wypowiedzieć o ich formularzu. W moim z Touranzamin nie było nic o miejscach noclegów w Iranie. Było pytanie o trasę, którą chce zrobić i tam po prostu wpisałem całą planowaną marszrutę dookoła Iranu 🙂
   Co do formularza o samą wizę, który będziecie wypełniali później, to tam jest rubryka o miejsce pobytu, czyli miejsce noclegów. Powiedziełem panu w okienku, że jakiś hotel, ale nie wiem jaki, bo po prostu coś sobie wybiorę na miejscu. Powiedział, że mogę wpisać cokolwiek z przewodnika, albo zostawić puste. Zostawiłem puste i wizę dostałem tak czy siak.
   Odnośnie okrągłych blaszek na palcach, to w mojej ocenie nie ma to najmniejszego znaczenia.
   Ale będzie miało znaczenie już w Iranie, ominą Was pytania: czy masz dziewczynę w Polsce? Dlaczego przyjechałeś sam? 😀

   • OK, dzieki za info, moze sprobujemy przez Touranzamin?
    Jeśli mozna wiedzieć, to ile zaplaciłeś za ich klucz? Na stronce jest info, cena zaczyna się od 35€, ale zależy to od kraju.
    Poza tym jak wyglada sprawa ze spaniem na dziko pod namiotem ? – z tego co wyczytalem, w Iranie spanie na dziko jest zabronione, ale jak to wyglada w rzeczywistości?

 6. Pytanie: jak długo jest ważna wiza? Tj. ile masz czasu od jej wbicia do przekroczenia granicy?
  Pani w ambasadzie mówiła, że 2 TYGODNIE (po wyborach…), a było 3 miesiące…

  • Paweł Osmólski Reply

   Niestety jest tak, jak mówiła pani w ambasadzie. Od momentu wbicia wizy do paszportu będziesz miała dwa tygodnie na pojawienie się w Iranie.
   A potem obowiązuje już to, co masz w wizie, czyli tyle dni ile przyznano, rzecz jasna można przedłużać 🙂
   Podobno przepisy mają się zmienić z końcem lipca, ale… tu wszystko jest płynne i zmienne.

   Więcej o wizie do Iranu, na chyba najlepszym forum podróżniczym w Polsce czyli travelbicie, polecam wątek:
   https://www.travelbit.pl/forum/viewtopic.php?f=6&t=17418&start=300

 7. Korzystałem ze sposobu z wizą na lotnisku. Nie bylo żadnych pytań ani telefonów do znajomych/hoteli. Wizę wyrabiałem o 4 rano, więc może pan w okienku był zmęczony. Na wszelki wypadek mielismy numer tel. do osoby, u której zamierzaliśmy spać pierwszej nocy (guesthouse). Skontaktowaliśmy się z nią wcześniej via e-mail i uprzedzilismy, że mogą do niej dzwonić o nieludzko wczesnej porze – to wg mnie najlepsza opcja. Kraj opuszczałem szesnastego dnia od uzyskania wizy, więc de facto po upływie terminu jej ważności (bardzo sprytnie wykupiłem sobie lot ok. 3 w nocy,a nie wpadlem na to, że przed północą nie będą jeszcze dopuszczać pasażerów do odprawy). Przeszedłem przez wszystkie bramki bez problemów, ale lepiej nie próbować świadomie takich numerów

  • Paweł Osmólski Reply

   I to jest super wiadomość! Ciesze się, że po wyborach wszystko wraca do normy. Najwidoczniej przed wyborami byli bardzo przeczuleni na punkcie wpuszczacie do Iranu obcokrajowców. W sumie trudno im się dziwić.
   Dzięki za info, mam nadzieję, że przyda się innym, którzy teraz chcą jechać do Iranu.

   • Nie dopowiedziałem – byłem tam jeszcze przed wyborami. Jak jest teraz – niestety nie wiem.

 8. Witam,
  ja od siebie tylko dodam, że kod autoryzacyjny załatwiałem przez uppersia.com . Chcą 30 USD czyli całkiem niedużo, gdyż większość firm kasuje 35 EUR. Co więcej można zapłacić na miejscu po przylocie. Nie mogłem znaleźć o nich żadnej opinii, więc ta opcja wydała mi się całkiem bezpieczna. W sobotę rano wysłałem formularz i skany paszportów, po kilku godzinach przyszedł mail, że wniosek został przekazany do irańskiego MSZ i numer otrzymam do 10 dni roboczych. Miłe zaskoczenie, gdyż numer przyszedł już w środę rano, a więc po 4 dniach! Bardzo sympatyczny i błyskawiczny kontakt ze strony pana Rezy, także mogę śmiało polecić.

  Aha, niby trzeba podać kiedy, gdzie i po co się będzie (łącznie z hotelami!), ale w praktyce wystarczy wpisać byle co, a hotele podać z przewodnika jakieś i kod dostaje się bez problemu.

  • Cześć, w przypadku wyrabiania kodu przez uppersia.com można zapłacić przelewem bankowym, czy trzeba zapłacić na miejscu?

   • Cześć,

    Pojęcia nie mam, jak to jest przez to konkretne biuro ale obstawiam, że tak czy siak przelać pieniądze będziesz musiał przed.

 9. Żeby dostać wize na lotnisku w Teheranie, potrzebuje dodatkowo zdjecie?

  • Paweł Osmólski Reply

   Z tego co słyszałem od ludzi, którzy robili wizę do Iranu na lotnisku, to zdjęcia nikt od nich nie chciał. Ja jednak zawsze pro forma mam zdjęcie ze sobą, jak gdzieś jadę. Nigdy nie wiadomo, czy do jakiegoś pozwolenia czy coś się nie przyda 🙂
   Osobiście otrzymałem wizę w ambasadzie Iranu w Gruzji (Tbilisi), zatem o lotnisku z własnego doświadczenia nie powiem.

   • Nie ma żadnych problemów z wizami na lotnisku Można mieć rezerwacje z telefonem do hotelu albo do znajomych. Zdjęcia nie potrzeba Wyjazd był w pażdzierniku i w nastepnym roku planujemy powrot do tego wspanałego kraju z cudownymi i otwartymi ludżmi Stopem jazda po Iranie to po prostu marzenie

 10. Cześć,

  a czy może nam ktoś pomóc i odpowiedzieć na takie pytanie. Chcemy kupić bilet z Omanu do Teheranu, dostać wizę na lotnisku, wyjechać drogą lądową do Armeni. Jaka jeste szansa, że dostaniemy wizę na lotnisku nie mając bilety lotniczego powrotnego? Dziękuję za szybką odpowedź.
  strachjest.pl

  • Paweł Osmólski Reply

   Niestety ja miałem wizę do Iranu wbitą w paszport w Tbilisi, stąd trudno mi odpowiedzieć na pytanie. Poszukałem jeszcze na travelbicie, czy tam ktoś o tym pisze, ale nie znalazłem szczegółowego opisu. Ale Iran poluzował teraz wymogi wizowe, zatem nie sądzę, żebyś miał jakiekolwiek problemy. Opiszesz, że chcesz opuścić kraj lądem i wbiją Ci wizę. Wybory już minęły, zmieniają też delikatnie politykę zagraniczną, zatem nie powinieneś mieć problemów.
   Ja bym leciał. Powodzenia i udanego pobytu! 🙂

 11. Witam,
  chciałbym spytać w jakich cenach są bilety samolotowe np. z Teheranu na południe Iranu ?
  A inne środki lokomocji?
  Nie mam przewodnika i dlatego pytam, zresztą masz na pewno aktualne dane.

  • Hej,
   Co do samolotów, to przyznaję, że nie korzystałem. Niestety Iran ma embargo na części samolotowe, a ich flota lotnicza jest dość wysłużona. Wciąż rzecz jasna ryzyko lotu jest bardzo małe, ale jednak nie odważyłem się wsiąść. Czy słusznie, to nie wiem 🙂

   A co do innych środków komunikacji, to poszukam konkretnych cen z notatnika i opublikuję na stronie, bo jak widzę, przydadzą się. Póki co polecam tę stronkę:
   https://www.osmol.pl/iran/

   Oraz deczko o komunikacji w Iranie:
   https://www.osmol.pl/2013/06/komunikacja-czyli-podrozowanie-po-iranie-krotki-poradnik/
   Do to jakiś punkt wyjścia. Generalnie przyjmij, że komunikacja nie będzie wiele znaczyła dla Twojego budżetu.

 12. Dzięki !
  Istotny też jest czas przemieszczania się gdyż jest to chyba duży kraj.

  • Wybacz wolne odpowiedzi, ale w pracy się dzieje i nie nadążam z życiem prywatnym, pracą, blogiem i podróżami 🙂

   Faktycznie Iran to duży kraj i na Twoim miejscu celowałbym w przejazdy nocą co drugi dzień (raz na dwa dni jednak warto skorzystać z prysznica;) ) W ten sposób zaoszczędza się dzień :). Sam tak robiłem kilka razy i bardzo sobie chwalę.
   Przejazdy: Jeśli dobrze pamiętam to z Teheranu do Hamadanu jechałem jakieś 6 godzin, jadąc z Yazd do Bandar Abbas jechałem chyba (podkreślam chyba) przez całą noc, ale od jakiejś 19 wieczorem do 6 rano.
   Z Tabas do Mashadu zaś jechałem pociągiem i wyjechałem koło 21 a na miejscu byłem o 5:30 (albo jakoś tak, bo już było jasno jak przyjechałem). Przygotuj się, że podczas jazdy autobusem są postoje na jedzenie, a wtedy 30 minut to minimum co odstoisz. Często będzie to nawet dłużej. Bo jedzenie w drodze się celebruje a nie pochłania 🙂 (takie odniosłem wrażenie)

 13. witam
  Mam nietypowe pytanie odnośnie zdjęcia wizowego-czy w przypadku kobiet ma być wykonane z zakrytymi włosami czy niekoniecznie. A i jeszcze czy problemem może być poźniej to że w paszporcie kolor włosów mam ciemny a na bieżącym zdjęciu do wizy blond?

  • Witam serdecznie
   Cóż: Powiedzmy sobie wprost. Doświadczenia w podróżowaniu jako kobieta do Iranu nie mam ;), ale podróżniczki, które spotkałem podczas wyjazdu, zdjęcia do paszportu do irańskiej wizy miały w chustach.
   A kolor włosów nie będzie żadnym problemem 🙂 Iranki są śliczne i nie całe włosy chowają pod chustami, co więcej, one pokazują, szczególnie w dużych miastach, tak wiele na ile to możliwe, zatem dbają o siebie na przysłowiowego maksa. Kolorowanie włosów wcale nie jest tam rzadkością, faceci w Iranie też są do tego przyzwyczajeni :), zatem tu się o nic nie martw, po prostu jedź do Iranu i ciesz się tym pięknym krajem!

  • Cześć,
   Wiza do Iranu w Tbilisi to standardowa procedura. Najpierw na wniosku o kod autoryzacyjny wpisujemy, że kod ma być przesłany własnie do ambasady Iranu w Tbilisi.
   Jak już kod dojdzie pod wskazany adres, idziesz do okienka, pobierasz formularz wizowy, wypełniasz go, dostajesz kwitek do opłacenia a banku (pan z okienka tłumaczy, w który autobus wsiąść i na którym przystanku wysiąść, by znaleźć najbliższy oddział banku w którym ambasada ma konto).
   Przychodzisz, pokazujesz zaświadczenie o wpłaceniu kwoty. Dołączasz ksero dowodu i zdjęcia.
   Czekasz dzień lub dwa i otrzymujesz wizę do Iranu 🙂

 14. Trabzon….taaa w 2011 mialem zamiar polechac do Iranu. Ambasada w Polsce nie odpowiadala prze 2 tygodnie na telefony, pojechalem do Turcji. W Istambule kazali aplikowac przez strone ktora nie istnieje(podobnie w Bangkoku) pojechalem do Trabzonu. Znajomy turek zadzonil do konsulatu. i Wszystko mialo byc ok, wiza na 2 dzien. pojechalem i nic. wiza do maszyn im sie zepsola i nie wiedzieli kiedy sie naprawi. Kazali jechac do Erezum, tam na pewno dostaniemy. Ale to samo w Erezum powiedziano dwom japonczykom o Trabzonie. Jakis kosmos. Koniec koncow nie dostalem tej wizy. 2 tygodnie pozniej polecialem do Tajlandii.
  Planuje w koncem tego roku ponowic probe…jak bog da zobacze moj kraj-marzenie

  milego wieczoru
  Mateusz

  • Oj, to mogę niestety tylko współczuć :/ Okropny niefart, ale takich rzeczy nie przewidzisz. Ja też się nie spodziewałem, że na dwa tygodnie przed wylotem z powodu nadchodzących wyborów, w Trabzonie też trzeba będzie mieć kod do wizy. Ale miesiąc po wyborach znów nie trzeba było mieć kodu. I widziałem ostatnio, rozmawiałem nawet! z kilkoma osobami, które dostały normalnie z marszu wizę do Iranu w Trabzonie.
   Nie poddawaj się, na pewno się uda! A pojechać do Iranu na pewno warto.

 15. Stanisław Reply

  Właśnie wróciłem z Iranu wizę otrzymałem na lotnisku potrzebne było tylko potwierdzenie rezerwacji hotelu w Teheranie na pierwszą noc pobytu o nic więcej się nie pytali wzięli tylko paszport i potwierdzenie rezerwacji które hotel przysłał drogą emailową nic nie wypełniałem tylko po ok godzinie pracownik imigracyjny poprosił aby w kasie wpłacić 50 euro. Pozdrawiam i polecam Iran jestem zachwycony jest tam tanio i bezpiecznie a ludzie mili.

  • Ogromne podziękowania za informację. Im więcej takich z pierwszej ręki, tym mam nadzieję więcej osób pojedzie do Iranu. Bo jak sam mówisz, absolutnie warto!
   Mam też nadzieję, że coś z moich opisów się przydało i moja pisanina nie poszła na marne! 🙂

 16. No to ja mam inną też nieciekawą historię (dzieje się to obecnie). Aplikowałam o kody dla 5 osób, w tym dla mnie (TourZaman). Pierwszy kod przyszedł na mnie (co mnie zdziwiło, bo wysłana aplikacja poszła 1-2 dni później), za 1-2 dni przyszedł kod na pozostałe 4 osoby. Zapłaciłam za wizy, no bo co jeszcze może się stać po drodze i zadowolona za kilka dni poszłam do ambasady w Warszawie. Okazało się, że mojego kodu nie ma, a pozostałe są. Osoba, która pomagała załatwiać kody kontaktowała się z agencją. Ta wysłała kod jeszcze dwukrotnie. Ambasada nadal go nie ma. Gdzieś (w irańskim Msz?) utknęło, ale dlaczego? Znajomy iranista próbował interweniować, ale nic z tego. Nie mają kodu i już.
  Dzisiaj jadę po paszporty. Zabieram też swój (bez wizy). Mam też – można to tak nazwać – komfort, że jadę na dłuższy pobyt do (wschodniej) Turcji (przekraczanie granicy było wpisane lądowe z Turcją) samochodem i zaplanuję po drodze 2 dni w Trabzonie. Mam nadzieję, że tam się uda.
  Czy słyszeliście o podobnej sytuacji, że ktoś miał kod, a nie dostał wizy, bo sobie gdzieś utknął?
  Pozdrawiam,
  Joanna

  • Ja miałem identycznie w ambasadzie w Tbilisi. Kod miałem, mogłem im go wyrecytować z pamięci i kilkukrotnie to zrobiłem. Ale co z tego?
   Oni nie otrzymali kodu i nic im nie zrobisz.
   Niestety jedyne remedium to czekać. Jeśli Ty znasz ten kod, to znaczy, że on istnieje i musi dojść. Albo zostać odnaleziony w ambasadzie.
   Pozostaje tylko cierpliwość. :/

   • Szczęśliwe zakończenie. W środę nie poszłam do ambasady, ale napisałam e-maila z zapytaniem, czy mogę odebrać 4 paszporty, no i że mam nadzieję, że mój kod już jest u nich i sprawa zostanie pomyślnie załatwiona. O dziwo, w czwartek przed południem zadzwoniła do mnie pani z ambasady (później sprawdziłam że wysłala również e-maila) i powiedziała, że kod właśnie przyszedł (ha!) i wizę dostanę, tyle, że nie dziś (czwartek), bo nie ma konsula, ale w piątek. Ucieszyłam się bardzo (bo dziś wyjeżdżam i nie muszę kombinować z tym Trabzonem), ale mam wątpliwości co do tego, czy ten kod nagle się tak znalazł (ponoć z ambasady dzwonili do agencji). Mój znajomy, który próbował interweniować w mojej sprawie – skwitował „poszli po rozum do głowy” 🙂

    • Ciesze się, że wszystko skończyło się szczęśliwie 🙂
     Mam wrażenie, że odpowiedź na pytanie: gdzie był ten kod do wizy do Iranu, na zawsze pozostanie pilnie strzeżoną tajemnicą irańskiego MSZu 😉
     Iran ćwiczy naszą cierpliwość 😀
     Udanego wyjazdu! i daj znać po powrocie, czy ceny zmieniło się jakoś od tego, co opisałem rok temu. Z góry dziękuję!

 17. Mam maly dylemat, moze ktos posluzy rada…
  Ma podwojne obywatelstwo: kanadyjskie I polskie. Mieszkam na stale w Kanadzie I jako obywatel Kanady nie mam prawa wjazdu do Iranu( dotyczy to takze brytyjczykow I amerykanow). Myslalem ze postaram sie o wize iranska jako obywatel Polski poprzez zlozenie wniosku wizowego w warszawie.. Czy myslicie ze moge miec problem z wiza?
  Dziekuje z gory…

 18. Cześć,
  w połowie września wybieram się na 2 tygodnie do Iranu. Bilety lotnicze już zakupione, teraz pozostała kwestia wizy. I tu pojawia się pewien znak zapytania, ponieważ przy okazji zwiedzania Iranu chciałbym odwiedzić Turkmenistan (a konkretniej Aszchabad). W tej sytuacji oprócz wizy irańskiej, musiałbym załatwić tranzytową wizę turkmeńską w ambasadzie tegoż kraju w Berlinie. (przyjmuję optymistyczne założenia, ale wiem że baaaardzo cięzko o wizę do Turkenistanu)

  Pytanie jakie się nasuwa to takie- czy posiadając turystyczną wizę irańską, mogę wyjechać i po 2-3 dniach wrócić z powrotem do Iranu?

  Czy ktoś mógłby się podzielić tego typu wiedzą ?
  Z góry bardzo bardzo dzękuję !! 🙂

  • Paweł, tylko ja tu widzę jeden podstawowy problem. Wiza tranzytowa jak już sama nazwa głosi jest ułatwieniem tranzytu pomiędzy państwami przez terytorium innego państwa. Obawiam się, że po tym co napisałeś nie spełnisz tego wymogu :/
   Z tego co wiem o wizie tranzytowej do Turkmenistanu, to musisz mieć w paszporcie wizę kraju z którego wyjeżdżasz i jednocześnie wizę kraju do którego wjeżdzasz Czyli w tym przypadku np. Uzbekistanu.
   To rzecz jasna możliwe, ale idziesz w spore koszta.
   Nie to żebym Ci źle życzył i był złym prorokiem, ale tak jak napisałeś, zdobycie wizy do Turkmenistanu graniczy czasami z cudem. Może jednak trafisz na dobry dzień jakiegoś urzędnika i uda Ci się ją zdobyć.
   Trzymam kciuki, bo większej wiedzy odnośnie tego, co napisałeś, po prostu nie mam…

 19. Dzięki za szybką odp!
  Doskonale zdaje sobie z tego sprawę, że wiza tranzytowa to wiza tranzytowa. Tak sformułowałem swoje zapytanie, gdyż po cichu liczyłem, że ktoś już może ma za sobą podobną wyprawę. Muszę przekopać jeszcze obcojęzyczne fora.. a nóż może trafie na jakies info 🙂
  Głównym celem jednak jest Iran i na tym się skupiam, bo w końcu jest na czym.
  Pozdrawiam serdecznie

  ps. świetna strona, i masa useful informacji !

 20. witam serdercznie

  wybieramy sie na wyprawe rowerową i m.in na trasie chcemy zagladnac do Iranu. Ostatnio zaczelismy starania o kod przez key2persia, wynikły dziwne komplikacje, po tym jak organizacja dowiedziala sie ze chcemy przekroczyc granice na rowerach i jezdzic po Iranie rowerem wysłali nam wiadomosc ze dalsze starania o wize sa niemozliwe, poniewaz nie mamy ustalonej konkretnej trasy przejazdu oraz nie mamy przewodnika 😮
  Dzownilismy do ambasady Iranu w Polsce, oni nie wiedza nic o takim rozporządzeniu.
  Czy wyrabiajac wize nie mowiac ze jedziemy rowerem mozemy miec potem problemy na granicy? Macie jakies propozycje co mamy zrobic w takiej sytuacji ?

  pozdrawiam
  Łukasz
  (rozjechani.ugu.pl – strona w trakcie modernizacji)

  • Cześć,
   Wydaje mi się, że najlepszą osobą do wskazania, jak się wyrabia wizę do Iranu, kiedy planuje się wyjazd rowerowy będzie Karol Werner z bloga kolemsietoczy.pl 🙂
   Był, zjeździł, wrócił 😉

   Ale w przypadku normalnej wizy też musisz podać przybliżoną marszrutę, której potem nikt nie weryfikuje. Zatem obstawiam, że jeśli wpiszecie z grubsza miejsca, ktore chcecie zobaczyć, to nikt nie będzie się burzył. A co do rezerwacji hoteli itp. to ja wpisałem pierwszy z brzegu, bo też tam pan w ambasadzie mi poradził 😉

 21. Odradzam jednak aplikowanie o wizę dopiero na lotnisku w Teheranie. Ja jej nie dostałem i musiałem wracać następnym samolotem do Turcji. Nie wiem czy pracownik w okienku był w złym humorze czy miał jakieś inne powody (długo mnie przepytywał o wakacje sprzed kilku lat w Syrii i co dokładnie robi firma w której pracuję). Musiał mnie zresztą sprawdzić w Google bo w ogóle mu nie podałem gdzie pracuję. W każdym razie nie jest tak jak tu piszą inni że wizę na lotnisku dostaję się bez problemu. Nasz MSZ też odradza wyjazd bez wizy i aplikowanie dopiero na lotnisku w Teheranie.

  • Stanisław Reply

   Ja aplikowałem wizę na lotnisku podejrzewam że Irańczycy sprawdzają w internecie czy nie miała dana osoba kontaktów na Bliskim Wschodzie jeśli ktoś jest aktywny w internecie trzeba wykasować zdjęcia ze wszystkich krajów Bliskiego Wschodu i inne tego typu informacje np. jeśli ma się firmę która prowadzi tam interesy. Ja czekałem na wizę ok godziny w internecie jestem czysty na Faceboku też nie miałem nic co związane z arabami (bo słyszałem że sprawdzają też profil na Faceboku i jeśli ktoś ma dostępny dla wszystkich wiec informacji dużo i wtedy jest problem). Pozdrawiam i bardzo polecam Iran jest piękny!!!

 22. Cześć, wybieram się w sierpniu samochodem do Iranu i chciałbym dostać irańską wizę w Trabzonie.
  Wolałbym uniknąć wyrabiania kodu autoryzacyjnego, więc chciałem spytać, czy nadal można dostać wizę w Trabzonie nie posiadając kodu? Dzwoniłem dzisiaj do konsulatu w Trabzonie, ale niestety nie dało rady się z nimi dogadać po angielsku. Jedyne, co był mi w stanie powiedzieć facet z konsulatu, to to, że jeżeli mam kod, to świetnie – niestety nie bardzo wiem, jak mam to interpretować. Ma ktoś może jakieś świeże informacje na ten temat? Byłbym wdzięczny za każdą wskazówkę.

 23. Czy ktoś ma informacje nt otrzymania wizy irańskiej w Erywaniu i przekraczania granicy armeńsko-irańskiej(wybieramy się we wrześniu)

  • Cezary, złapałeś już jakieś informacje w tym temacie?
   kiedy konkretnie się wybierasz?

 24. Polecam kod autoryzacyjny przez http://www.visango.com, kosztuje 35 eur tak jak w Touran Zami (bo oni sa jakos zwiazani) ale mozna placic natychmiast karta kredytowa przez Paypal.

 25. Czy ktoś ma pełny numer konta agencji key2persia ? oraz jaki najlepiej dać tytuł przelewu?

  • Niestety konta ichniego nie znam, ale co do tytułu przelewu ustal to z agencją, bo na pewno nie może tam być słowa Iran, bo są przecież (jeszcze) objęci sankcjami i zapewne taki przelew wróci do Ciebie.

  • Numer referencyjny mozna zalatwic w czeskim biurze Zirhamia, maja tez polski numer bankowy. Polecam. Wystarczy wyszukac w Google „iran numer referencyjny”

 26. Myślę o wyprawie do Iranu tej jesieni i mam następujce pytanie jeśli chodzi o wizę. Czy jest problemem to ze było sie w USA? Tak naprawdę to mam polski paszport ale wydany w konsulacie w Waszyngtonie, czy urzędnik może się do tego przyczepić i nie wydać wizy?

  • Cześć,

   Nie sądzę, by była to jakaś przeszkoda. Rzecz jasna ambasada może Ci odmówić wydania wizy, ale tak naprawdę, to nie za bardzo wiadomo jakimi prawami to się rządzi.
   Na Twoim miejscu bym się nie przejmował, tylko aplikował, bo Iran się otwiera i warto tam pojechać zanim pojadą tam tłumy.
   I jeszcze jedno: następuje ocieplenie stosunków Iranu z Zachodem, zatem tym bardziej nie powinnaś się przejmować, tylko wystąpić o wizę. Jak nie spróbujesz, nie będziesz wiedziała 🙂
   Udanego pobytu w Iranie!

  • Wielkie dzięki za informacje z pierwszej ręki. Oczywiście uwzględniam w swoim wpisie!
   Na pewno przyda się to innym podróżnikom.

 27. Cześć,
  znalazłem bilety do Teheranu za 100 Euro w obie strony, więc czemu nie polecieć? 😉 Pytanie odnośnie do wizy: czy jest sens (możliwość?) zrobienia kodu referencyjnego i uzyskania wizy na lotnisku?
  Nie chciałbym ryzykować jechanie bez wizy, ale też nie chce mi się robić wizę w konsulacie. No i drugie pytanie: bilety są na wrzesień.Czy mogę zrobić teraz wizę ważną we wrześniu?

  • Cześć,

   Teraz na szczęście z wizą jest o wiele prościej. Po prostu lecisz i występujesz o wizę do Iranu na lotnisku. Prawda, że genialne w swej prostocie? 🙂
   Tylko z tego co wiem, warto mieć gdzieś zarezerwowany pierwszy nocleg, bo czasami (rzadko) potrafią dzwonić z pytanie, do hotelu o tę rezerwację.

 28. Hej , to jak to w końcu wyglada z tym kodem referencyjnym ? Potrzebny czy nie ? Mam plan wybrać sie marszrutka z Tbilisi do Erywań a stamtąd do Iranu I zastanawiam sie jak wybrnąć z opcji autokaru 22godzinnego .. myślałam o podróży stopem, myślisz , ze jest to bezpieczne ? (Podróżuje z kolezanka )

  • Cześć 🙂

   Czyli skoro jedziesz lądem, to potrzebujesz tej normalnej wizy zdobywanej właśnie za pomocą kodu (między innymi, bo potem jeszcze czeka Cię wizyta w ambasadzie)
   Wiza on arrival jest dostępna na lotniskach, zatem dlatego tyle osób wybiera tę właśnie drogę, bo wiza jest może delikatnie droższa, ale dostępna od ręki z pominięciem całej tej machiny.

   A czy jest bezpiecznie na stopa? W Iranie jeździłem także stopem i było bezpiecznie, chociaż akurat osobiście nie jestem wielkim zwolennikiem tego środka transportu, bo nie lubię być od kogokolwiek zależny a nade wszystko wkurza mnie wielogodzinne oczekiwanie na poboczu 🙂

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.