Home » Maroko

Maroko

Maroko. Kazba ait ben haddou
Maroko. Kazba ait ben haddou
Share Button

Maroko to chyba jeden z pierwszych krajów, o których myślimy, jeśli mówimy o Afryce. Maroko jest niewątpliwie dość blisko i bardzo łatwo jest się do Maroka dostać. A na miejscu zobaczymy stare obronne kasby z gliny, tętniące życiem suki jak ten w Marrakeszu, farbiarnie w Fezie, bajecznie zdobione medresy a także dla chętnych będzie odkrywanie uroków pustyni w Maroku, dokąd dojedziemy na wielbłądzie i spędzimy noc w namiocie. 

Na tej stronie znajdziesz przykładowe ceny w Maroku w 2015 roku oraz rekomendacje, gdzie w Maroku pojechać. Informacje praktyczne poniżej na dole strony.

Maroko: Co zobaczyć, zabytki, atrakcje

Rabat - stolica Maroka
Rabat – stolica Maroka

Rabat – stolica Maroka i zdecydowanie jedno z jego najciekawszych miast. Można się tu zapuścić zarówno w plątaninę uliczek medyny, jak też udać do nowego miasta. Tu także znajdziemy typowo postkolonialne budynki, jaki pozostały po kolonizatorach. Tuż nad brzegiem morza znajduje się tu kazba, która na pewno warta jest odwiedzenia i obejrzenia zarówno głównej, pięknej bramy, jak też z wysokości rzeki spojrzenia na jej piękne położenie. A kiedy dość będziemy mieli zwiedzania nawet Szalli (twierdzy), wtedy możemy się zapuścić w labirynt uliczek na targu.

Cytadela w Sale - Maroko
Cytadela w Sale – Maroko

Sale – miejscowość tuż obok Rabatu. W zasadzie jego część, bo te dwa miasta działają jako jeden organizm miejski, połączony komunikacją. Sale to zdecydowanie spokojniejsza miejscowość, tu nie ma tłumów turystów, tu czas płynie wolniej. Warto przejść się po medynie, która chociaż mała kryje takie perełki jak piękna medresa. Na skraju miasta, tuż nad morzem znajdziemy stary cmentarz piratów, czyli wielką pustkę z nielicznymi nagrobkami oraz cytadelę z więzieniem. Spacer po lochach robi wrażenie, na pewno trzeba się tu zapuścić.

Maroko - cysterna na wodę w Al Dżadidzie
Cysterna w Al-Dżadida

El-Jadida – samo w sobie miasteczko może startować w konkursie na najbardziej nijakie miasto świata. Z małym wyjątkiem: tu kilkaset lat temu Portugalczycy zbudowali nad morzem potężną cytadelę. Na jej blankach wciąż stoją armaty, z jej murów wciąż widać morze i możemy poczuć się jak obrońcy wypatrujący armady, chcącej zaatakować fortecę z morza. Wnętrze cytadeli jest zamieszkałe i chociaż cześć budynków już się zawaliła, to wciąż te, które są, robią wrażenie. Koniecznie trzeba wejść do starej cysterny na wodę. Jej uroda może konkurować tylko z tą w Stambule. Chociaż tę możemy mieć chwilami tylko dla siebie. Padający przez wąski otwór w dachu promień światła, znikający w wodzie, wygląda magicznie.

Essaouira - Wietrzne Miasto
Essaouira – Wietrzne Miasto

Essaouiria – zwana też Wietrznym Miastem Maroka. Faktycznie będąc w porcie wieje tu wciąż wiatr. To kolejne po El-Jadidzie miasto ze starą cytadelą strzegącą portu. Tu na nabrzeżu rybacy wciąż oferują do sprzedaży ryby wprost z morza, tu cumują niezliczone niebieskie łódki. Są też stare, piękne bramy i portowy klimat. A kiedy przejdziemy z portu w kierunku cytadeli znów zobaczymy potężną platformę zastawioną rzędem armat strzegących wejścia do portu. Wystarczy wychylić się z potężnych blanków, by zobaczyć rozbijające się u naszych stóp fale.

Dzamaa al-Fina
Dzamaa al-Fina

Marrakesz – chyba najbardziej przereklamowane miasto w Maroku. Oprócz burdelowatego wielkiego placu targowego, gdzie kiedyś dokonywano egzekucji a teraz tańczą różne zespoły w stylu cepelii i ludzie udający fakirów piszczą dla kobr, niewiele tu jest ciekawego. Jest rzecz jasna warta uwagi medresa, znajdziemy kilka meczetów, do kotrych jako niewierni i tak nie zostaniemy wpuszczeni. Do atrakcji można dodać jeszcze mellah czyli dawną dzielnice żydowską i zrujnowany żydowski cmentarz. Do Marrakeszu rzecz jasna można pojechać, pozostaje tylko pytanie po co…?

Uliczka w medynie Fezu
Uliczka w medynie Fezu

Fez – Podobno garbarnie cuchną, ale ja tego nie zaobserwowałem, znaczy nie poczułem, chociaż przyznać trzeba, że te wszystkie wypełnione kolorami i innymi substancjami do garbowania kadzie, garbarni Chouwara wyglądają malowniczo. Zdecydowanie to największa atrakcja Fezu. Jeśli do tego dodamy jeszcze pałace i medresę, to na pewno można tu z powodzeniem spędzić pracowity podróżniczy dzień. Wieczorem na pewno warto być na wzgórzach nad miastem, by zobaczyć jak pochłania je mrok…

Warzazat u stóp Atlasu
Warzazat u stóp Atlasu

Warzazat (Ouarzazate) – Co ciekawe to miasto jest stolicą marokańskiego i nie tylko marokańskiego filmu. Ogromne puste przestrzenie, brak budynków na horyzoncie i czegokolwiek, co psułoby krajobraz powodują, że to tu kręci się sceny do filmów, w ktorych wielkie armie szturmują antyczne mury, królowie przyjmują poselstwa, podejmują decyzje itp. Znajdziemy tu dwa muzea filmu. A dodatkowo jako wisienka na torcie jest jeszcze jedna kazba czyli warowna twierdza, którą można zwiedzać.

Dolina Dades w Maroku
Dolina Dades w Maroku

Wąwóz Dades i wąwóz Todrha – tuż pod skałą płynie rzeka, a nad nią na kilkaset metrów wysokości wznosi się pionowa ściana oto wąwóz Todrha. Ale Dades nie jest gorszy, jadąc krętą drogą widzimy, jak mieszkańcy do perfekcji opanowali maksymalizację pożytku z ziemi. każdy skrawek nad wodą, jest przeznaczony na uprawy. Bajeczna zieleń wśród skał… taka dłuuuga oaza? Zdecydowanie warta zobaczenia!

Wycieczka na pustynię w Maroku
Wycieczka na pustynię w Maroku

Merzouga i Erg Chebbi – to bramy do pustyni. Stąd zacznie się nasza przygoda, jeśli będziemy chcieli wyruszyć na pustynię, czy to na chwilę, czy też by przenocować w namiocie pod bajecznie rozgwieżdżonym, nocnym niebem. Rzecz jasna do obozu dojedziemy na grzbiecie wielbłąda i przez chwilę poczujemy się jak członkowie karawan przed wiekami pokonujący trakt do Timbuktu… Uwaga: siedzenie na wielbłądzie, nie należy do najwygodniejszych 🙂

Gory Atlas Maroko
Zjazd z gór Atlas w kierunku Warzazat

Góry Atlas – magiczne, surowe jak to góry. Ciągną się przez kilkaset kilometrów i niewiele jest dróg przez nie wiodących. Jedną z nich jest ta z Marrakeszu do Warzazat. Jadąc weźmy miejsce przy oknie, bo widoki będą magiczne. Zarówno mijane początkowo oazy, jak też przełęcze później. Istnieje też możliwość wyjścia w góry i eksploracji na własnych nogach. Ogromne, puste przestrzenie. Tu czuje się pokorę dla Matki Natury.

Szafszawan (Chefchaouen) – niebieskie miasto. Pomalowane na niebieski kolor domy, zaułki, całe ulice. To miasto zdecydowanie nie na długo, ale by poczuć jego klimat, wypić kawę w zaułkach ulic… warto tu być choćby na chwilę.

Maroko wiza

Jadąc do Maroka nie musimy się martwić o wizę. Wizę do Maroka Polacy dostają na lotnisku, co istotne wiza jest bezpłatna. Przylatując na lotnisko czy wpływając do portu, jeśli przybywamy promem, dostajemy do wypełnienia prosty druczek, którego uzupełnienie zajmie nam około minuty. Ważne, by mieć gdzieś zapisaną nazwę hotelu w którym się zatrzymujemy. Nie musimy mieć żadnej rezerwacji, ważne by na wniosku była wpisana nazwa i adres hotelu. Nikt tego nie sprawdza, ale mnie przez nieuwagę umknęła nazwa hotelu, a wpisałem tylko adres i od razu było pytanie, co to za hotel. Zatem jeśli wpiszemy wszystko, co trzeba, wizę otrzymujemy w około minutę, bo tyle czasu zajmuje wbicie do systemu. Przy okazji dostaniemy też jakąś karteczkę, którą odbiorą nam pięć metrów dalej 🙂

Przykładowe ceny w Maroku (2015)

Walutą w Maroku są dirhamy. 1 euro to około 10,4 dirhama.

Zobacz więcej szczegółowych cen w Maroku.

Ceny jedzenia w Maroku

 • Świeżo wyciskany sok na ulicy: 4 do 5 dirhamów za pomarańczowy, 8 za truskawkowy
 • Kawa w lokalnej knajpce 6 do 12 dirhamów
 • Tajin: 30-50 dirhamów w zależności z czym
 • Porcja ślimaków z wózka na ulicy 10 dirhamów
 • Kurczak a’la szaszłyk (8 szpad) w bułce w Fezie – 20 dirhamów
 • Naleśniki na śniadanie – 20 dirhamów
 • Sałatki w knajpkach: od 20 dirhamów (ale uprzedzam, że nie jadłem, bo nie lubię)
 • Herbata z miętą w lokalnej knajpce od 3,5 dirhama do 10 dirhamów
 • Shake z avocado w Rabacie: 7 dirhamów
 • Ryba z grilla w Essaourii obok portu: 70 dirhamów

Maroko ceny przejazdów

 • Bilet na autobus z lotniska w Rabacie do miasta: 20 dirhamów
 • Bilet na tramwaj w Rabacie (bilet do Sale): 6 dirhamów
 • Bilet na pociąg Rabat – Casablanka Port: 35 dirhamów (jedzie godzinę)
 • Bilet na pociąg Ain-Sebaa – El- Jadida: 35 dirhamów (godzina i 35 minut)
 • Pociąg z Meknes do Rabatu: 65 dirhamów
 • Autobus CTM El- Jadida – Essaouria: 90 dirhamów (przejazd 5h)
 • Autobus Essaouria – Marrakesz: 60 dirhamów 4,5 godziny (było wi-fi nawet)
 • Bilet Marrakesz – Ouarzazate (Warzazat): 80 dirhamów (jedzie 4h 45 minut)
 • Autobus Fez – Meknes: 15 dirhamów (deczko ponad godzina jazdy)
 • Pociąg Meknes-Fez: 20 dirhamów (45 minut)
 • Autobus Rissani-Fez: 120 dirhamów (11 godzin)
 • Pociąg z Casablanki do Marrakeszu: 90 dirhamów
 • Taksówki: zazwyczaj około 10 do 15 dirhamów za kilka kilometrów (2 do 4). W nocy razy dwa

screen-riad

Ceny noclegów w Maroku

Nie będę ukrywał, że podróżując na własną rękę, staram się nie wydawać dużo, zatem noclegi, których poszukuję należą przeważnie do tych ekonomicznych. Chociaż zdarzyło mi się w Maroku spać także w riadzie, o czym za chwilę. Jeżdżąc na własną rękę poza sezonem turystycznym (czyli poza czerwcem, lipcem i sierpniem) raczej nie powinniśmy mieć kłopotów ze znalezieniem noclegu. Chodząc po ulicach co i rusz będziemy się natykali na szyldy hoteli lub wskazówki, że w bocznej uliczce, jest riad lub hotel. Najtańsze noclegi kosztują około 80 dirhamów.

Nocleg z łazienką i ubikacją w pokoju to około 150 dirhamów, czyli około 15 euro. W tej cenie można trafić prawdziwe perełki i wcale nie oznacza, że będzie on niskiej jakości. Czego przykładem mój nocleg w Marrakeszu – chociaż płaciłem mniej bo 100 dirhamów. Cena zależy od miasta, bo im większe i bardziej turystyczne, tym zazwyczaj drożej.

Osobną kategorią charakterystyczną dla Maroka są riady. Są to stare tradycyjne domy, które są przerabiane na miejsca dla turystów.

 • Essaouria hotel Agadir: 80 dirhamów (nie polecam)
 • Rabat hotel Regina: 100 dirhamów bez łazienki (raczej nie polecam)
 • Essaouria hotel Agadir: 80 dirhamów bez łazienki (nie polecam)
 • Marakesz hotel Joussef: 100 dirhamów z łazienką (mogę polecić)
 • Warzazat hotel przy głównym dworcu autobusów: 80 dirhamów bez łazienki (polecam)
 • Meknes: Maroc Hotel 100 dirhamów (umiarkowanie polecam)
 • Fez: Riad Malak za 175 dirhamów (BARDZO polecam) Zarezerwujesz ten riad tutaj

Ceny biletów wstępu w Maroku

 • Bilet do fortecy Szalla w Rabacie: 20 dirhamów
 • Wejście do medresy w Sale: 10 dirhamów
 • Cytadela w Sale, dawne więzienie: 10 dirhamów (co łaska)
 • Bilet do cysterny w El-Jadida: 10 dirhamów
 • Essaouria: bilet na wieżę przy porcie: 10 dirhamów
 • Marrakesz: muzeum Dar Si Said 10 dirhamów
 • Marrakesz: Medresa Ben Youssef: 10 dirhamów
 • Muzeum Marrakeszu: 50 dirhamów (zdecydowanie nie warto)Warzazate wejście do kasby: 20 dirhamów

Inne ceny w Maroku:

 • Wycieczka na pustynię kupiona w Warzazat. Dwudniowa za 1000 dirhamów. W cenie zwiedzanie kasb, doliny Dades i wąwozu Todrha, nocleg w dolinie w hotelu, transport i nocleg na pustyni. W tym 2 godzinna jazda na wielbłądzie do obozu z namiotami i 2 godziny powrotu na tym samym wielbłądzie (bolesne 😀 )
 • Pocztówka: 2 dirhamy
 • Znaczek na kartkę pocztową do Polski: 8,4 dirhama
 • Czapka z daszkiem 50 dirhamów
 • Samozwańczy przewodnik po Sale: 50 dirhamów za pół godziny “pracy”. Nie polecam, a i tak wyszedł od 450 dirhamów
 • Samozwańczy przewodnik po Fezie 100 dirhamów. Absolutnie nie wart swej ceny
 • Wejście na taras z widokiem na garbarnie: 40 dirhamów, gość co samozwańczo zaprowadził mnie do garbarni 30 dirhamów. Stawka wyjściowa 200 dirhamów

A mapę Maroka znajdziecie tutaj:

Share Button

Najpiękniejsza kasba w Maroku – Âït Ben Haddou

Ait Ben Haddou - kasba w Maroko

Nawet nie wiecie, ile razy kasbę Âït Ben Haddou położoną na pustkowiach Maroka, widzieliście w filmach. Też nie wiedziałem, ale wielu rzeczy człowiek uczy się podróżując. A do samej kasby (ufortyfikowanej osady) dotarłem można powiedzieć przypadkiem. Wiem, to niezbyt dobrze o mnie świadczy, ale jeśli liczy się rezultat… Zacznijmy od początku. Znudzony nieciekawym Marakeszem zwiałem gdzie pieprz rośnie czyli byle dalej …

Czytaj więcej

Szalla – twierdza i cmentarz władców Maroka

Szalla - twierdza w Rabacie (Maroko)

Jest w Rabacie miejsce, gdzie orient czuje się już z daleka, gdzie czerwone gliniane mury twierdzy, z daleka są widoczne na tle nieba. Oto Szalla. Ale nie są to mury ciężkie i zwaliste, wręcz przeciwnie, harmonijnie wpisują się w otoczenie. Szalla i jej obwarowania może i były twierdzą, ale także nekropolią i jako takie, spełniały też inne funkcje. Szalla – …

Czytaj więcej

Wycieczka do Marakeszu, czyli wrażenia z placu Jama el-Fna

Maroko Marakesz

Maroko. Jama el-Fna czyli główny plac Marakeszu znajdziemy na większości zdjęć, którymi biura podróży zachęcają do odwiedzenia Maroka. Mnie też zachęciły, do odwiedzenia tego kraju. Tylko, że dla mnie zarówno Marakesz jak i całe Maroko okazały się więcej niż rozczarowaniem. Ale po kolei… Jama el-Fna. Główny plac Marakeszu Jakiś facet “wyprowadza na spacer” na sznurku bączka, takiego małego dziecinnego. Takie bączki …

Czytaj więcej

Essaouira w Maroku. Miasto wiatru i niebieskich łodzi

Essaouira - Wietrzne Miasto Maroka

Essaouira – białe mury cytadeli wyglądają jak opoka na tle rozbijających się kilka metrów pod nimi fal. Widok z portu rzeczywiście jest wart uwagi, tak samo jak obejrzenie równego rzędu armat stojących na murach Essaouiry, kiedy wejdziemy do środka twierdzy. Szkoda tylko, że ludzie są tu tak chamscy jak w każdym większym mieście Maroka. Źle się czuję, kiedy w mieście …

Czytaj więcej

Maroko. Jak i czym podróżować po kraju

Dworzec autobusowy Maroko

Jeśli przyjechałeś do Maroka na własną rękę i chcesz się dowiedzieć, jak podróżować po Maroku, jaki jest transport z miasta do miasta i jak korzystać z komunikacji… znajdziesz tu to, czego szukasz. Jeśli jednak przyjechałeś do Maroka z wycieczką, to nie będą informacje dla Ciebie. Wybacz. Jak podróżować po Maroku Jak w prawie każdym kraju także w Maroku mamy do wyboru …

Czytaj więcej

Warzazat (Ouarzazate) Miasto na pustyni Maroka

Warzazat Muzeum Filmu

Warzazat to stolica marokańskiego filmu, pewnie to też najczęściej oglądane marokańskie miasto na świecie Chociaż może jednak nie miasto lecz jego okolice. Bo to w Warzazat kręcono niezliczoną ilość filmów z czołówki światowej kinematografii. A samo Ouarzazat? Cóż, jest tu jedna ładna kasba, dwa muzea filmu i nic poza tym. Pewnie mało kto zdaje sobie sprawę, że oglądając wiele filmów, …

Czytaj więcej

Wycieczka wielbłądem na pustynię. Nocleg pod gwiazdami

Maroko pustynia Merzouga jeep

Wychodzisz z namiotu i dookoła ciebie jest ciemność. Jedyne co delikatnie rozświetla mrok, to oświetlenie z góry, nie to nie żarówka. Twój wzrok podąża w kierunku poświaty i wtedy widzisz to, czego nie dostrzegasz tuż obok swojego domu w Polsce. Widzisz rozświetlone niebo, firmament na którym błyszczy, migocze niezliczona ilość punkcików. Widok iście nieziemski, niepowtarzalny. Piękny. Jesteś pod kopułą nieba, …

Czytaj więcej

Ceny w Maroku. Ile wydasz, jadąc do Maroka

Kazba w Rabacie brama wejściowa

Niezależnie od tego, czy do Maroka jedziemy na własną rękę, czy wyjeżdżamy z biurem podróży, na pewno będziemy chcieli coś kupić na miejscu. Oto przewodnik po cenach w Maroku. Znajdziecie tu orientacyjne ceny zarówno jedzenia, jak też i transportu, komunikacji miejskiej, biletów wstępu do atrakcji turystycznych. Zanim pojedziesz do Maroka, zapoznaj się z przewodnikiem po Maroku. Poznaj ceny, poczytaj o …

Czytaj więcej

Rabat. Stolica i najciekawsze miasto Maroka

Zmiana konnej warty przed wejściem do mauzoleum Mohammeda V i wieży Hasana

Rabat jest chyba najspokojniejszym miastem Maroka, ale też najbardziej mi się podobał jako miejsce. Miesza się tu marokańska tradycja i europejskie wpływy. Stara tradycyjna kazba z jednej strony i postkolonialna, francuska zabudowa z drugiej. Piękna i potężna twierdza Szalla na jednej szali i wysoka a jednocześnie lekka wieża Hasana na drugiej. I wszystko to ze sobą ładnie współgra. Rabat, ładnie …

Czytaj więcej

Fez – turystyczne Maroko, które nie zawsze zachwyca

Brama Bab Bou Jeloud. Jeden z symboli Fezu

Pierwszy wieczór w Fezie od razu zaskoczył. Kiedy tylko przekroczyłem bramę prowadzącą do starej medyny Fezu, dookoła mnie rozległy się szepty, nie nie słyszałem głosów i nie miałem żadnej choroby psychicznej. Oto właśnie zdradzano mi tajemnicę Poliszynela, czyli oferowano mi narkotyki. Hasz sir? Hasz, hasz, smoke? A ja i owszem szukałem, chciałem znaleźć, ale nocleg.  Zziębnięty po w sumie dwunastogodzinnej …

Czytaj więcej

Garbarnia Chouwara. Marokański Fez widziany z tarasu

Garbarnia Chouwara w Fezie

Podobno do Garbarni Chouwara trafia się po zapachu, ale to nieprawda, ja nie czułem niczego mimo, że wcale nie miałem kataru. Ale przyjmijmy, że może wiatr wiał w drugim kierunku, nawet uwzględniając to, że tego dnia w Fezie było bezwietrznie. Ale od początku. Jadę do Fezu, by zobaczyć garbarnię Chouwara W sumie do garbarni Chouwara (Szawara) w Fezie przyszedłem rzutem na …

Czytaj więcej

Al-Dżadida. Miasto portugalskiej twierdzy z podziemną cysterną

Maroko - cysterna na wodę w Al Dżadidzie

Al-Dżadida znana tez jako El-Jadida to miasto, gdzie przyjeżdża się, obejrzeć portugalską fortecę, której armaty wciąż wychodzą na morze i strzegą portu. Ale do miasta warto przyjechać po to, by zobaczyć starą, podziemną cysternę na wodę. Jej piękno może się równać tylko z tą w Stambule. Jest magiczna! Al-Dżadida brzydkie miasto pięknej fortecy Kiedy wysiadam na dworcu kolejowym w Al-Dżadidzie ( czy też …

Czytaj więcej