Home » Uzbekistan

Uzbekistan

Buchara meczet
Meczet Kalon w Bucharze, jeden z ciekawszych a jednocześnie bardzo klimatycznych zabytków w Uzbekistanie
Share Button

Uzbekistan to perła Azji Środkowej, kraj przez który kilkaset lat temu po Jedwabnym Szlaku ciągnęły karawany z Chin do Europy. I na tym handlu wzbogaciły się miasta, przez które przejeżdżały karawany. Dziś te perełki zaczynają przyciągać do Uzbekistanu coraz więcej turystów.

Uzbekistan to także kraj największej chyba w dziejach świata katastrofy naturalnej. To tu śmiała myśl radziecka wysuszyła prawie całe morze. Jezioro Aralskie przestało praktycznie istnieć, a zamiast szumu wody, słychać tylko szum wiatru i przesypujących się ziarenek piachu. Ale Uzbekistan to także kraj wspaniałych i otwartych ludzi, których część była w Polsce i ma do nas sentyment. Jako bratnie wojsko radzieckie, byli w garnizonach pilnujących bezpieczeństwa w krajach Demokracji Ludowej. Często usłyszymy: Polsza? No ja znaju, ja w Zielonej Gore byl.

Wiza do Uzbekistanu

Aby otrzymać wizę do Uzbekistanu, należy w ambasadzie przedstawić zaproszenie (słynne LOI – Letter of Invitation), można je wyrobić w pośredniczących w tym biurach podróży (zajmuje to kilka dni i kosztuje 40 USD), z pracy bierzemy zaświadczenie o tym, że jesteśmy zatrudnieni, wpłacamy dolary na konto ambasady (70 dolarów) i w ciągu kilku dni, góra tygodnia czeka na nas wiza do Uzbekistanu! Ale to teoria, bo w praktyce dają to od ręki 🙂

Taszkent. Przejazd z lotniska do miasta

W nocy, kiedy lądowałem na lotnisku w Taszkencie, nie kursowała żadna regularna komunikacja, jednak przy wyjściu czeka wielu taksówkarzy, jak również prywatnych samochodów. Warto zabrać się z kimś, wychodzi taniej i bezpieczniej. Uwaga na cwaniaków taksówkarzy, którzy będą chcieli wymienić walutę po zaniżonym kursie!

Przykładowe ceny w Uzbekistanie.

1 dolar = w zależności od miasta i tak np. 7550 sumów w Taszkiencie do 7820 w Samarkandzie

Za najaktualnijsze ceny produktów i przejazdów bardzo dziękuję Michałowi, który trafił na mojego bloga przed wyjazdem a po przyjeździe postanowił podzielić się aktualnymi cenami. DZIĘKUJĘ w imieniu wszystkich czytających bloga i jadących do Uzbekistanu. Garść wrażeń z Uzbekistanu znajdziecie też na tym  blogu.

WAŻNE jeśli chodzi o pieniądze wwożone i wywożone do Uzbekistanu: Z Uzbekistanu nie można wywieźć żadnych dolarów, których nie zadeklarowaliście w formularzu wjazdowym. Jeśli traficie na celników służbistów, może skończyć się na kontroli. Dlatego deklarujcie walutę przy wjeździe i pamiętajcie o tym, by formularz wypełnić w dwóch egzemplarzach. Pierwszy zostaje u celników przy wjeździe, a drugi okazujecie przy wyjeździe.

Ceny jedzenia za rok 2017

 • Piwo 1,5l: 6000-7000
 • Ser Hochland: 5000
 • Lepioszka: 500
 • Lody włoskie: 1000
 • Batonik Mars: 2500
 • Lagman: 6000-10000
 • Plow od 10 do 15 tys
 • Lawasz 8 tys
 • Cola 0,5 l 0d 2 do 4 tys
 • Woda od 1 do 2 tys za 1 litr
 • Szaszłyki od 2 do 4 tys za pałkę
 • Alkohol (wódka 0,5) od 8 do 22 tys
 • Manty po 4000 – za 5 szt
 • Somsy po 1200 za sztukę

Inne ceny w Uzbekistanie

 • Papierosy: 2000-4000 (lepsze typu marlboro 7000-10000)
 • Pocztówka: 1000
 • Znaczek pocztowy: 1600

Ceny biletów wstępu do zabytków w Uzbekistanie:

 • Bilet do Arch (Buchara) – 6000
 • Bilet wstępu do pałacu w Chiwie – 55 000 z możliwością fotografowania
 • Mauzoleum Timura w Samarkandzie 17 000
 • Wejście do Registanu (Samarkanda) – 25700 sumów
 • Mauzoleum Shakidi Zinda (Samarkanda) – 10000 sumów
 • Pozostałe muzea to koszt od 4 to 10 tysięcy sumów

Ceny przejazdów w Uzbekistanie (przejazdy zazwyczaj dzieloną taksówką)

moto

 • Pociąg Taszkient-Urgencz kupowany w sobotę na wtorek, kupiejnyj 155 tys somów
 • Pociąg Buchara – Samarkanda (afrosyjab) 44 tys somów
 • Pociąg Samarkanda-Taszkient (sharq) 45 tys somów
 • Taxi Urgencz-Buchara 130 tys somów za dwie osoby
 • Taxi Urgencz-Khiva – 25 tys somów
 • Taxi Taszkient – Czarwag-Taszkient 150 tys somów za cały dzień (jazda plus oczekiwanie na miejscu i powrót)
 • (uczciwa i rozsądna cena za taxi to 1000 sumów za kilometr)

Noclegi w Uzbekistanie

Z noclegami nie ma najmniejszych problemów, w każdym mieście znajdzie się jakiś przyjazny backpackerski hostel czy guesthouse (chociaż jaka między tym różnica, to nie wiem;) ) Ceny bardzo przyjazne, wahają się od 8 do 15 dolarów za noc ze śniadaniem, chociaż najczęściej około 10. Np. “hotel” Oybek w Moynaku kosztował 10 dolarów za noc, ale bez śniadania, Bahodir B&B w Samarkandzie to koszt 8$ za jedynkę z łazienką i śniadaniem.

Zabytki i co warto zobaczyć w Uzbekistanie

Chiwa. Życie w miasteczku toczy się powoli na na sposób raczej wiejski niż miejski. Czego dowodem to owo zwierzę, prowadzone na postronkuKhiva (Chiwa)miasto nie bez powodu znajduje się na liście cudów UNESCO. Zachowało się takim, jakim było kilkaset lat temu. Mury obronne, baszty, bramy, minarety, medressy i meczety. W tym meczety, których drewniane filary mają tysiąc lat! Od oglądania cudownych, misternie rzeźbionych i malowanych sklepień Chiwy pałaców rozboli nas kark. Arcydzieła sztuki! Jednocześnie miasto jest wciąż żywe, mieszkają tam zwykli ludzie, pracują w swoich warsztatach i możemy obejrzeć dzieła ich rąk. Miasto na pewno nie na jeden dzień!

Bukhara (Buchara)Buchara w Uzbekistanie. Kolon medressa i Kolon mosque stoją naprzeciwko siebie. Stojąc pomiędzy nimi, trudno zdecydować, które z nich jest ładniejsze Dawna stolica regionu to rozlegle place, pięknie zdobione wnętrza i wejścia do medress. Swoją świetność miasto przeżywało dwukrotnie, bo około X wieku, kiedy było lokalnym azjatyckim centrum kulturalnym i religijnym. Druga młodość Buchary to okres od XVI wieku, kiedy miasto stało się stolicą chanatu bucharskiego. W tym czasie powstało wiele budowli, które przetrwały do tej pory. Miasto zdecydowanie na kilka dni.

Jezioro Aralskie - pomnik niegdyś górował nad wodą, dziś pochyla się nad piachem dawnego morza aralskiego, nad tym co z niego zostałoMoynak niegdyś duże miasto, które żyło dzięki pobliskiemu jezioru Aralskiemu. Dziś to rozpadające się budynki, opuszczone domy, rujnowane fabryki i przede wszystkim wyschnięty Aral. Miejsce tyle fascynujące, co przygnębiające. Na brzegu dawnego jeziora stoją zżerane przez rdzę wraki kilku starych statków.

.

Shahrisabz UzbekistanShakhrisabz (Szachrisabz) –  Miasto w pobliżu którego w 1336 roku urodził się Timur. Traktował on miasto jako swoją wizytówkę dlatego zobaczymy tu imponujące ruiny dawnych budynków. Warto tu przyjechać, ale pół dnia w zupełności nam starczy.

.

Uzbekistan. Registan w Samarkandzie. Samarkandachyba najbardziej znane miasto Uzbekistanu, które jednak robi o wiele mniejsze wrażenie niż np. Khiva czy Bukhara. Samarkanda to niegdyś jedno z najwspanialszych miast Azji, które swoją świetność zawdzięcza Jedwabnemu Szlakowi, Timurowi Wielkiemu i jego potomkom. Zobaczymy tu przepiękny kompleks cmentarny Szah-i Zinda;  Mauzoleum Ruchabad z XIV w., mauzoleum Gur-i Mir, w którym spoczywa Timur i jego synowie a przede wszystkim kompleks Registan złożony z trzech części. Uważajmy bo sklepienie północnej części jest oszałamiająco piękne!

Uzbekistan Tkalnia dywanówDolina Fergańska – żyzna dolina o której mówi się, że nawet patyk wetknięty w ziemię wcześniej czy później i tak zakwitnie. Dolina to główne miejsce życia uzbeckich muzułmanów. Możemy tu pojechać i zobaczyć np. przędzalnię jedwabiu lub warsztaty ceramiczne. W Ferganie zobaczymy także domy z przełomu XIX i XX wieku.

* A jeśli chcecie poczytać, jak się po Uzbekistanie jeździ rowerem i zwiedza niekoniecznie oczywiste turystycznie miejsca (chociaż turystyczne też 🙂 ), to zapraszam do bloga nagniatamy.pl, by dowiedzieć się więcej. 

Share Button

Samarkanda. W bajkowych medresach Registanu

Regista medresa Szir Dar

Jest 6:30 rano, Samarkanda powoli budzi się do życia, słońce jeszcze nie uderza, lecz delikatnie głaszcze kopuły Registanu, podkreślając skomplikowane wzory, strzeliste minarety miękko odcinają się od niebieskiego nieba. W powietrzu unosi się delikatna wilgoć od porannej rosy i uruchomionych przed chwilą zraszaczy. Chwilo trwaj,  jesteś tak piękna. O poranku nie ma tu jeszcze tłumów, jestem tu przeważnie sam. Ten …

Czytaj więcej

Jak zdobywałem minaret. Chiwa widziana z góry

Chiwa - stare uliczki miasta

Zawsze uważałem, że imam wykorzystując nowoczesne środki nagłośnienia idzie na łatwiznę i po prostu nie chce mu się kilka razy dziennie wchodzić po schodach i osobiście, własnym głosem z góry nawoływać wiernych na modlitwę. Zmieniłem zdanie, kiedy sam pokonałem tą drogę w dwie strony. Wykorzystując pobyt w Uzbekistanie, wszedłem na minaret meczetu Islam Hoja w Chiwie. Najpierw zewnętrzna drewniana przybudówka …

Czytaj więcej

Chiwa – skansen tętniący życiem

Życie w miasteczku toczy się powoli na na sposób raczej wiejski niż miejski. Czego dowodem to owo zwierzę, prowadzone na postronku

Chiwa (Khiva) jest miastem, które wewnątrz starych murów, jest jednym wielkim skansenem. Siedzę przy stoliku w knajpce tuż obok Kalta Minor Minaret, leniwie sączę piwo po upalnym dniu pełnym zwiedzania. Z braku innego zajęcia kontempluję minaret. I podsłuchuję turystki ze stolika obok, które tak jak i ja wybrały Uzbekistan na cel swojej wakacyjnej wizyty. Chiwa czyli historia pewnego minaretu W …

Czytaj więcej

Jezioro Aralskie czyli nad morzem, którego już nie ma

Morze Aralskie - zardzewiały wrak

Po raz kolejny okazuje się, że piwo potrafi rozwiązać każdy problem. Kiedy kierowca naszej współdzielonej taksówki którą chciałem dostać się nad jezioro Aralskie, o godzinie 19 dojechał do Kungradu i powiedział, że on dalej nie jedzie, byliśmy w kłopocie. Jezioro Aralskie, cel mojej podróży, było tak blisko i tak daleko zarazem. Nocleg, który nam zaoferowano, może i nie był drogi, …

Czytaj więcej

Uzbekistan czyli jak przyjemnie i wygodnie podróżować po kraju

Odległości pomiędzy miastami są ogromne, a jakość dróg nie zawsze najlepsza. Co jakiś czas na drogach są milicyjne checkpointy

Kiedyś pewnie się przez to doigram i źle trafię, ale to na szczęście jeszcze nie dziś. Dzisiaj znów pokonałem moją największą bolączkę w podróżowaniu, czyli jak wydostać się z lotniska i nie zostać obrabowanym przez lokalnych taksówkarzy. Nieważne bowiem jaki to kraj czy Uzbekistan, Nepal, czy Birma, taksówkarze wszędzie są podobni. A wydostać się z lotniska w Taszkencie o 3 …

Czytaj więcej

Buchara. Czas zatrzymany na Jedwabnym Szlaku

Bukhara Kalon Mosque. Dziedziniec meczetu z XVI wieku.

Buchara hipnotyzuje. Widok przede mną jest wręcz nierzeczywisty. Wydaje się, jakby ktoś włączył stopklatkę. Zatrzymał na chwilę życie lub przeniósł świat do gry komputerowej. Lejący się z nieba żar, spowolnił ruchy, zatrzymał ludzi w domach, uwięził w cieniu drzew. Życie wróci tu jak zwykle dopiero wieczorem. Zapełnią się okoliczne knajpki, dzieci będą jadły lody, matki znów pospacerują z wózkami, a …

Czytaj więcej