Afryka Egipt

Wiza do Egiptu. Poradnik krok po kroku: Za ile i jak wyrobić

Wiza do Egiptu jest do wyrobienia w bardzo łatwy sposób na lotnisku ale możemy ją uzyskać także online. Oto krótki poradnik, jak krok po kroku wyrobić wizę do Egiptu. Ta wiedza na pewno przyda się Wam przed odwiedzeniem kraju faraonów.

Wiza do Egiptu – gdzie wyrobić i jak uzyskać

Wjeżdżając do tego północnoafrykańskiego kraju musicie wystąpić o wizę do Egiptu, bo między naszymi krajami obowiązuje ruch wizowy. Zapraszam do informacji praktycznych na temat tego, jak wyrobić wizę do Egiptu.

Po pierwsze jest kilka rodzajów wiz, które Was interesują, bo dyplomatyczna to inna bajka. Podobnie jak wiza do pracy lub nauki.

  • Wiza turystyczna jednorazowa (ważna 30 dni) – cena 25$
  • Wiza turystyczna wielokrotnego wjazdu (ważność sześć miesięcy) – cena 60$
  • Wiza do Synaju (Synaj Free)
Turyści na wielbłądach na tle piramid
Turyści na wielbłądach na tle piramid w Gizie

Wiza do Egiptu na lotnisku (Visa on arrival)

Jeśli zjawiacie się drogą lotniczą, to wiza do Egiptu jest możliwa do otrzymania bezproblemowo na lotnisku, od ręki i bez problemów. Poniżej opis z lotniska w Kairze, ale na każdym innym będzie to wyglądało podobnie.

Po przylocie, jak zejdziecie do hali, gdzie stoi kolejka do bramek pograniczników, najpierw musicie opłacić wizę (25 dolarów) w jednej z czterech budek bankowych. Podchodzicie do jednej z nich, dajecie odliczoną kwotę, a pracownik w zamian przekazuje Wam kwitek z nalepką wizową. Z tego co widziałem, to za wizę można też zapłacić kartą, bo dziewczyna przede mną, tak właśnie uregulowała należność.

Następnie bierzecie kartę przylotową – to ważne! Musicie ją wypełnić. Karty leżą pod filarami na półeczkach. Następnie ustawiacie się w długiej kolejce i wypełniacie, stojąc w niej wspomnianą kartę przylotową. Wierzcie mi, będziecie mieli na to sporo czasu 🙂 (podobna karta musi być wypełniona, kiedy wylatujecie z Egiptu). Mając w ręku kwitek opłaty wizowej i kartę przylotu, podchodzicie do stanowiska imigracyjnego, pan wbija Wam upragnioną wizę do Egiptu oraz pieczątkę i po 30 sekundach jesteście już za bramkami – możecie zwiedzać atrakcje kraju faraonów: od Abu Simbel na południu kraju, przez Dolinę Królów aż po piramidy w Gizie.

Wiza turystyczna do Egiptu online

Wizę do Egiptu możecie zrobić online pod tym adresem: https://visa2egypt.gov.eg/eVisa

W celu uzyskania wizy online, teoretycznie musicie znać angielski, ale w dobie Google Translatora dacie radę i bez niego. Strona jest intuicyjna: zakładacie konto i wypełniacie krok po kroku rubryczki. Obstawiam, że Wasza trasa zwiedzania będzie dość standardowa czyli coś w stylu: Piramidy w Gizie, Kair, Luksor, Asuan, Abu Simbel ewentualnie jeszcze odpoczynek w którymś z turystycznych kurortów. Ewentualnie jakaś wariacja tych miejsc.

W rubryce dotyczącej danych hotelu, w którym się zatrzymujecie podajcie oczywiście to, co zarezerwowaliście, a obstawiam, że nocleg rezerwowaliście przez np. Booking, czyli w miejscu pod tym linkiem >klik< . W sumie będziecie jednym z milionów turystów odwiedzających Egipt, zatem nie martwcie się, że jeśli coś się w Waszej podróży zmieni, to ktoś to będzie weryfikował. Nie będzie.

Jeszcze jedno: jeśli chcecie uzyskać wizę do Egiptu online, musicie to zrobić przynajmniej na tydzień przed planowanym wylotem.

Wiza do Synaju

Wiza do Egiptu w przypadku, kiedy udajecie się tylko na Półwysep Synaj, jest darmowa. Do paszportu dostajecie po prostu pieczątkę, uprawniającą do przebywania w tym regionie dwa tygodnie. WAŻNE: jeśli w paszporcie macie tylko wizę na Synaj, nie będziecie mogli wyjechać nigdzie poza ten region. Bądźcie tego świadomi, że odpadną Wam np. możliwości wycieczki do Kairu, zobaczenia piramid w Gizie itp. Ale jeśli myślicie tylko o odpoczynku np. w kurorcie Szarm el-Szejk, to wiza Synaj Free będzie wystarczająca.

Co jeszcze ważne w przypadku aplikowania o wizę do Egiptu:

  • Twój/Wasz paszport musi być ważny 6 miesięcy.
  • Wizę możesz też uzyskać w ambasadzie Egiptu w Warszawie, ale nie sądzę, by chciało Wam się tam specjalnie jechać.
  • Nie ma obowiązku posiadania szczególnych szczepień, ale ja zawsze mam ich komplet
Oceń artykuł, jeśli Ci się podobał
[Ocen: 2 Średnia: 5]

Marzenia nigdy nie spełniają mi się same. To ja je spełniam! Dlatego jeśli tylko mogę, pakuję większy lub mniejszy plecak i jadę gdzieś w świat. Samolotem, autobusem, samochodem lecz najbardziej lubię pociągiem. Kiedyś często podróżowałem do Azji i na Bałkany. Dziś częściej spotkacie mnie w Polsce. Wolę też brudną prawdę niż lukrowane opowieści o pędzących po tęczy jednorożcach. Dlatego opisywane miejsca nie zawsze są u mnie wyłącznie piękne i kolorowe. Dużo pracuję zawodowo, a blog to po prostu drogie hobby, które sprawia mi przyjemność.

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.