Nepal

Nepal to ośnieżone szczyty Himalajów, to niekończące się górskie szlaki i ośnieżone szczyty dookoła. To szlak do i dookoła Annapurny i Mount Everestu a także tajemnicze Królestwo Mustang. Nepal to także tętniące życiem turystyczne uliczki i place Thamelu, ale w Katmandu doświadczymy nie tylko rozrywki. Katmandu to przede wszystkim religia i mistycyzm, to niezliczone stupy, np. Swayambhunath czyli Świątynia Małp a kiedy dość będziemy mieli modlitewnych młynków, możemy podziwiać piękne pałace w okolicznym Patanie i Bhaktapurze. Nepal ma coś do zaoferowania dla wszystkich, ten kraj nie może się nie podobać. Tu się wraca, za nim się tęskni. 

Co zobaczyć w Nepalu / Gdzie pojechać

Nepal KatmanduKatmandu – stolica Nepalu, która całą dobę tętni życiem. Nie zaznamy tu spokoju, ale też nie będziemy się nudzić. Thamel czyli dystrykt turystyczny to miejsce zakupów na wyjścia w góry – tu znajdziemy liczne agencje turystyczne, także tu kupimy pamiątki, które możemy przywieźć z podróży do Nepalu. Ale Thamel to także jedna wielka imprezowania i noclegownia. Kathmandu to małe i duże świątynie, to  zapach kadzideł tlących się przed małymi kapliczkami i ludzie modlący się przed nimi. To kolorowe szaty mnichów w Świątyni Małp i dużo, dużo więcej.

Ciekawy jest Durbar Square, chociaż ma niestety jedną wadę: jeżdżą po nim samochody, motocykle rikszarze i regularnie przechodzą tragarze. Ci ostatni zarówno chodzą, jak i jeżdżą, zależy czym się poruszają. I powiedzmy sobie szczerze: taki tragarz to klawego życia nie ma i jeszcze przed starością zwyrodnienie kręgosłupa ma jak w banku.

Nepal Baktapur

Bhaktapur – Jedna z dawnych stolic Nepalu. Królestwo które pozostawiło po sobie przepiękną architekturę: liczne świątynie, wspaniałe pałace, klimatyczne domy, a wszystko to znakomicie zachowane. Warto zabłądzić w uliczkach miasta, usiąść przed świątynią i porozmawiać z miejscowymi. Tu w powietrzu wciąż utrzymuje się zapach minionych stuleci. Tu ceramikę wciąż wypala się tradycyjnymi metodami, a męskie longyi idealnie wkomponowuje się w miasto.

.

.

Nepal PatanPatan – Miasto w Dolinie Kathmandu, od stolicy oddziela go tylko rzeka, zatem na upartego możemy tu dojść piechotą. Zobaczymy znakomicie zachowane budynki, tradycyjne w swej architekturze. Punktem obowiązkowym jest Durbar Square z licznymi świątyniami. Liczne stupy porozrzucane są po całej starej części miasta więc koniecznie musimy pochodzić po okolicznych uliczkach i zaglądać w każdy kąt. Warto wejść w labirynt uliczek prowadzących od głównego placu i poczuć ducha miasta.

Jak tam jest? Pospacerowałem po uliczkach, które żyły własnym życiem, gdzie psy leżały w cieniu kilkusetletnich kapliczek, przeczekując upał, a  pranie suszyło się na sznurkach przywiązanych do rzeźbionych, zabytkowych filarów podtrzymujących dachy świątyń. Nie ukrywam, klucząc kolejnymi uliczkami zgubiłem się, ale może dzięki temu zobaczyłem jeszcze więcej?

Pokara baza wypadowa w HimalajePokhara – samo miasteczko nie jest za bardzo interesujące, jednak jest doskonałą bazą wypadową w masyw Annapurny. W okolicy jest też kilka ciekawych miejsc do odwiedzenia. Warto wejść na wzgórze Sarangkot i zobaczyć przepiękny widok na Himalaje. Ciekawe będzie także wynajęcie łódki i wypłynięcie na jezioro Fewa, można zobaczyć jaskinie i wodospad Devi Falls.

.

.

Annapurna Base Camp TrekkingRejon Annapurny – Dla miłośników trekkingu to nie lada gratka. Możemy pójść na długi trekking dookoła Annapurny, który potrwa około 3 tygodni. Dla osób, które mają mniej czasu idealny będzie trekking do ABC czyli Annapurna Base Camp – w tę i z powrotem treking zajmie około tygodnia. Po drodze miniemy tarasowe pola uprawiane metodami sprzed kilkuset lat, ogromne rododendrony, które wiosną obsypane są kwiatami.

.

.

Chitwan w NepaluPark Narodowy Chitwan – w parku zobaczymy słonie, nosorożce biegające po drogach i pływające w rzece, czarne niedźwiedzie, krokodyle a także przy odrobinie szczęścia tygrysy. Jedną z większych atrakcji jest tu możliwość kąpieli ze słoniem. Agencje turystyczne organizują piesze wycieczki po lesie, można też wykupić safari na jeepie.

Rejon Khumbu – stąd wyruszają himalaiści, by zdobyć najwyższy szczyt świata Mount Everest. Nikt nie będzie nam jednak kazał iść tak wysoko :). Wyruszając z Lukli możemy dostać się do EBC czyli Everest Base Camp. Bardzo ciekawą atrakcją jest też lotnisko w Lukli pilot ma tylko jedno podejście do lodowania, bo z jednej strony jest przepaść, z drugiej ściana góry.

Lumbini – w tej miejscowości 2500 lat temu urodził się Budda, z tego powodu do tej stosunkowo niewielkiej miejscowości każdego roku ściągają dziesiątki tysięcy pielgrzymów.

Wiza do Nepalu – jak i gdzie dostać

Wizę do Nepalu możemy dostać na lotnisku lub na przejściu granicznym. 15 dniowa wiza kosztuje 25 USD; 30 dniowa to koszt 40 USD; wiza na 90 dni kosztuje 100 USD. Wizę można przedłużyć w Kathmandu przedłużenie na 15 dni kosztuje 30 dolarów.

szczyt w himalajach

Nepal, informacje praktyczne, ceny, noclegi, przejazdy

Jeśli wróciłaś/wróciłeś z Nepalu i masz aktualne informacje, podziel się na maila osmol.blog[at]gmail.com

1 USD to średnio 106 nepalskich rupii (NR)

Ile orientacyjnie będzie cię kosztował trekking w Himalajach:

  • TIMS 1600 NR – dokument poświadczający wpisanie nas do bazy danych osób wyruszających na trekking. Ma to w teorii ułatwić ewentualną akcję ratowniczą, ale w praktyce to po prostu parapodatek. (Wpis jest od ręki po zapłacie; potrzebne dwa zdjęcia) Zarówno ten dokument, jak i poniższy można uzyskać w Kathmandu oraz w Pokharze.
  • ACAP 2000 NR – bilet wstępu na szlaki w okolicy Annapurny. (dokument dostępny od ręki; potrzebne dwa zdjęcia)
  • Bilet lotniczy z Kathmandu do Lukli i powrotny do Kathmandu – około 320 USD
  • Ceny na szlaku: Należy przyjąć zasadę, że im wyżej tym drożej. Nocleg to od 3 do 10 dolarów za osobę za łóżko w lodgy/teahousie, do tego dochodzi prysznic, a że wodę trzeba podgrzać, to wiązać się to będzie z kosztem około 3 dolarów. Jedzenie w zależności, co lubicie, ale liczcie się, że wydacie na to około 5 dolarów za posiłek. Miejcie też na uwadze, że czasami jeśli deklarujecie, że będziecie jedli w miejscu, gdzie śpicie, nocleg może być tańszy, bo właściciel zarabia na jedzeniu.

 

Comments

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.