Europa Malta

Blue Grotto na Malcie i widokowy rejs od strony morza

Blue Grotto czy jak ktoś woli po polsku Niebieska Grota, to jedna z atrakcji Malty. Można ją oglądać z dwóch perspektyw, jedna to widok z góry od strony klifu, druga to podczas rejsu wzdłuż wybrzeża. Zapraszam do oglądania.

Kiedy przyjechałem na Maltę po raz pierwszy, niebo było zachmurzone, a co za tym idzie morze miało kolor bardziej szarego granatu niż lazuru i niebieskiego. A przecież sama nazwa Blue Grotto wskazuje, że to o kolor tutaj chodzi i dla niego przyjeżdżają tu turyści.

Widok z łódki wewnątrz jednej z jaskiń przy Blue Grotto
Widok z łódki wewnątrz jednej z jaskiń przy Blue Grotto

Dlatego kiedy na wyspę przyleciałem kolejnym razem pół roku później, aby zobaczyć te atrakcje Malty, których jeszcze nie udało mi się zwiedzić, prosto z lotniska pojechałem właśnie na klify i do groty. Vallettę zostawiłem sobie na później. Dojazd z lotniska jest tym łatwiejszy, że jeździ z niego bezpośredni autobus numer 201. Zatem w sumie około pół godziny po tym, jak samolot dotknął pasa startowego, ja już byłem przy grocie.

Faktycznie, w pełnym słońcu, kiedy jest jeszcze przed południem, skała z otworem w środku prezentowała się o wiele lepiej. Ale przyjeżdża się tu nie tylko na punkt widokowy, bo tuż obok stoi wieża Sciuta – jedna z wież strażniczych, które Zakon Maltański zbudował w XVII wieku, aby strzec Malty przed atakami wrogów.
I chyba creme de la creme jest przejażdżka łodzią wzdłuż wybrzeża i obejrzenie klifów, jaskiń i Błękitnej Groty z perspektywy wody.

Jedna z systemu wież strażniczych na Malcie.
Jedna z systemu wież strażniczych na Malcie
Rejs w kierunku Niebieskiej Groty na Malcie
Rejs w kierunku Niebieskiej Groty na Malcie

Punkt widokowy na Blue Grotto

Miejsce, z którego najlepiej widać Niebieską Grotę, znajdziecie bez problemu, prowadzi do niego ścieżka tuż obok przystanku. Wygodna na tyle, że nawet osoby o lasce czy kuli bez problemu mogą dotrzeć na punkt widokowy. Po pokonaniu kilkudziesięciu metrów wystarczy podejść do krawędzi i podziwiać cud natury, który woda i wiatry kształtowały przez setki tysięcy lat. Sami zresztą zobaczcie to na zdjęciach. Uroku na pewno nie da się temu miejscu odmówić. Jednak nie ma co tu stać godzinami w palącym słońcu. Pięćset metrów niżej, w wiosce Wied Iż-Żurrieq czeka na nas do zobaczenia wspomniana powyżej wieża strażnicza, a jak ktoś ma ochotę można się też tutaj napić kawy lub kupić coś do picia.

Blue Grotto widziane z góry z punktu widokowego
Blue Grotto widziane z góry

To co jest jednak ukoronowaniem widoku na tutejszą atrakcję turystyczną, to rejs turystyczną łódką po morzu. Wszystko po to, by spojrzeć na Blue Grotto i klify z perspektywy wody.
W tym celu trzeba zejść do Wied Iż-Żurrieq i tam kierować się znakami. Zasadniczo schodzimy w kierunku morza. Do przejścia jest około 500 metrów i można iść albo wygodną trasą wzdłuż drogi, albo skrócić sobie trasę wybierając boczną dróżkę, która nie jest już tak wygodna i wymaga lepszych butów niż klapki. W każdym razie idzie się wygodnie i nawet w upale nie ma tu problemu. Po prostu jest ciągle w dół.

Rejs po morzu i widok na Niebieską Grotę

Jak już zejdziemy do Wied Iż-Żurrieq to tuż przy malowniczej wrzynającej się w ląd zatoce, znajduje się kasa (cena biletu na rejs to 8 euro). Kupujemy bilet i schodzimy kilkanaście metrów w kierunku przystani. Po tym jak zbierze się grupa okazujemy bilet i wsiadamy na łódkę. Zakładamy obowiązkowy kapok i już po chwili z rykiem silnika mkniemy w kierunku otwartego morza. Uwaga, przy większych falach mocno trzęsie!

Zatoka i przystań z której wypływa się w rejs do Blue Grotto.
Zatoka i przystań z której wypływa się w rejs do Blue Grotto

A potem pozostaje nam tylko delektować się widokami. Najpierw płyniemy wzdłuż brzegu, zatem podziwiać będziemy wysokie skały wybrzeża, a potem wpływamy do systemu jaskiń wydrążonych w skale. Jedną z nich jest słynne Blue Grotto. Kiedy wpłyniemy pod jego łuki, podnieśmy głowę, bo mają one około 40 metrów wysokości.

Pod łukami Blue Grotto na Malcie
Pod łukami Blue Grotto na Malcie

Ale najpiękniej zaczyna się dziać dookoła łodzi, bo wpływając do grot, woda pod nami jest tak czysta, że w promieniach słońca zaczyna mienić się wszystkimi odcieniami niebieskiego i turkusu. Wszystko zależy od kąta padania promieni słonecznych i głębokości. Aż chce się zanurzyć rękę lub po prostu popływać.
Następnie łódź kieruje się ku kolejnym jaskiniom i formacjom skalnym, rzeźbionym przez warunki atmosferyczne w wysokim klifie.
Po prostu miejcie oczy otwarte, róbcie zdjęcia i cieszcie się chwilą, bo nie jest ona taka długa. Rejs trwa około 20 minut, ale to wystarczy, by zachwycić się Blue Grotto z tej perspektywy. Z góry widok nie oddaje tego, co widzi się z morza.

Łuki Blue Grotto.
Łuki Blue Grotto
Łódka w jednej z jaskiń przy Blue Grotto
Łódka w jednej z jaskiń przy Blue Grotto

Ważna rada: oglądanie Blue Grotto najlepiej połączyć z innymi miejscami, które można zobaczyć w okolicy. Mam tu na myśli świątynie megalityczne Ħaġar Qim oraz przepiękne i majestatyczne Klify Dingli.
Do świątyń można podejść pieszo, trasa liczy sobie półtora kilometra. Jest to opcja, jeśli ucieknie Wam autobus. Latem w niemal 40 stopniowym upale lepiej podjechać klimatyzowanym autobusem.

Blue Grotto na Malcie można oglądać od strony morza
Blue Grotto na Malcie można oglądać od strony morza

Blue Grotto – jak dojechać i ceny rejsu

  • Do Blue Grotto jeździ autobus numer 201 – jeździ on na trasie Rabat – lotnisko. Rabat leży tuż obok Mdiny, zatem weźcie to pod uwagę, że te miejsca można zwiedzić tego samego dnia dzięki w/w autobusowi.
  • Trasa z lotniska zajmuje autobusowi około 15 minut. Przystanek, na którym trzeba wysiąść na punkt widokowy to Panorama.
  • Autobus jeździ rzadko bo zaledwie co godzinę, zatem uwzględnijcie to w planowaniu
  • Bilet na rejs łódką kosztuje 8 euro dla dorosłego i 4 dla dziecka (dziecko od 3 do 10 lat)
  • Łódki pływają cały rok, jeśli tylko warunki atmosferyczne na to pozwalają. W sezonie (kwiecień – październik) łódki kursują od 9 do 17, poza sezonem od 9:30 do 15:00
Oceń artykuł, jeśli Ci się podobał
[Ocen: 0 Średnia: 0]

Marzenia nigdy nie spełniają mi się same. To ja je spełniam! Dlatego jeśli tylko mogę, pakuję większy lub mniejszy plecak i jadę gdzieś w świat. Samolotem, autobusem, samochodem lecz najbardziej lubię pociągiem. Kiedyś często podróżowałem do Azji i na Bałkany. Dziś częściej spotkacie mnie w Polsce. Wolę też brudną prawdę niż lukrowane opowieści o pędzących po tęczy jednorożcach. Dlatego opisywane miejsca nie zawsze są u mnie wyłącznie piękne i kolorowe. Dużo pracuję zawodowo, a blog to po prostu drogie hobby, które sprawia mi przyjemność.

2 komentarze

    • Wielkie dzięki za słuszne zwrócenie uwagi! Nie wiem, skąd mi się wziął ten niewłaściwy numer. Tym bardziej, że przecież kilkukrotnie jechałem tym autobusem.

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.