EuropaPolska

Sanktuarium w Krośnie na Warmii. Kościół pośród pól

0
Sanktuarium w Krośnie na Warmii
Sanktuarium w Krośnie na Warmii

Sanktuarium w Krośnie na Warmii położone jest na uboczu. Pewnie poza garstką wiernych nikt o nim nie słyszał. A szkoda, bo wstąpić warto, chociażby nawet na chwilę. Bo cicho tu i spokojnie. 

Krosno. Sanktuarium w polu

Sanktuarium w Krośnie stoi dosłownie w polu. Zaledwie kilka kilometrów od bardziej znanej Ornety i takich atrakcji jak przecudnej urody wnętrze kościoła w Chwalęcinie. Potężna bryła kościoła wydaje się wręcz troszkę nienaturalna pośrodku skromnego otoczenia łąk i oddalonych budynków. Ale już od wejścia widać, że miejsce jest zadbane, chociaż zaniedbane. Zadbane, bo koło parkingu kwitną rabatki z kwiatami. Zaniedbane, bo… zewnętrzna elewacja świątyni woła o remont.

Wejście do kościoła w Krośnie na Warmii

Wejście do kościoła w Krośnie na Warmii

Krosno na Warmii, nie jest miejscem, które koniecznie musicie w swoim życiu zobaczyć, ale jeśli będziecie w okolicy, to na pewno warto tu przyjechać i zobaczyć to, co pozostało po minionych latach świetności. W Krośnie dosłownie widać upływający czas. A jakby nie buszujący podczas mojej obecności robotnicy, przeprowadzający remont, to pewnie czas byłoby nawet słychać 😉 

Na pewno jeśli tu będziecie lub byliście, na widok sanktuarium będziecie mieli szybkie skojarzenia z Świętą Lipką. Znanym ośrodkiem religijnym położonym nie tak daleko ale już na Mazurach. Słuszne to są powiazania, bo budując ten kościół wzorowano się właśnie na Świętej Lipce. Tylko o ile ta ostatnia oblegana jest przez rzesze turystów, tak do Krosna nie przyjeżdża prawie nikt. Kiedy zwiedzałem wnętrze, zawitały tu trzy osoby. Potem była tylko starsza pani doglądająca wnętrza oraz ja. I cisza. Absolutna cisza świątyni, którą ma się niemalże na wyłączność.

Wnętrze sanktuarium w Krośnie na Warmii

Wnętrze sanktuarium w Krośnie na Warmii

Chodząc po wnętrzu najczęściej miałem zadartą głowę do góry, bo dla mnie to, co najpiękniejsze w środku, to blaknące już na suficie freski oraz przecudnej urody prospekt organowy z 1731 roku. Do tego dochodzi jeszcze barokowa ambona. Barokowa, jak cały kościół.

Prospekt organowy kościoła w Krośnie na Warmii

Prospekt organowy kościoła w Krośnie na Warmii.

Ozdobne organy z kościoła w Krośnie na Warmii

Ozdobne organy z kościoła w Krośnie na Warmii

Historia sanktuarium w Krośnie

No dobrze, ale skąd się wziął tak potężny budynek w tak oddalonej od głównego szlaku wiosce? Odpowiedź jest krótka: wszystko z powodu wiary! Bo to nie jest zwykły kościół parafialny dla kilku wiosek. 
Jak głosi legenda lub jeśli wolicie oficjalna historia, pod koniec XIV wieku grupka dzieci znalazła figurkę w wodach przepływającej obok Drwęcy Warmińskiej. 
Nie byłą to byle jaka figurka, ale figurka Matki Bożej z Dzieciątkiem. Dzieci przekazały ją rodzicom, ci zamknęli ją w kufrze, ale w nocy w cudowny sposób przemieściła się znów do rzeki. Ponownie zabrana i zamknięta, jeszcze raz wróciła na miejsce. Przeniesiono ją zatem procesyjnie do pobliskiego kościoła, skąd też znikła. Co było robić? Trzeba było zbudować kaplicę. Kaplica stała się za mała, by obsłużyć napływające z okolicy pielgrzymki, które nawiedzały, słynącą cudami figurę.

Freski na suficie sanktuarium w Krośnie

Freski na suficie sanktuarium w Krośnie.

Czas powoli zaciera freski na suficie kościoła w Krośnie na Warmii

Czas powoli zaciera freski na suficie kościoła w Krośnie na Warmii

I tak sanktuarium w Krośnie pomimo zmiennych wiatrów historii, które czasami pustoszyły kościół, trwało przez stulecia. Aż do 1945 roku, kiedy przez Krosno na Warmii przeszedł front drugiej wojny światowej. Przeszedł i zabrał ze sobą cudowną figurkę, która niestety w cudowny sposób nie wróciła na swoje miejsce, jak to czyniła przed wiekami. Czy została ukryta, czy ukradziona, a może zniszczona? Nie wiadomo… 

Pocienia sanktuarium w Krośnie

Teraz tylko spacer pod krużgankami otaczającymi świątynię, gdzie przy wejściu zaparkowałem rower. Czas na niego wsiąść i kontynuować objazd po Warmii. Dziś jeszcze chcę dojechać do Lidzbarka Warmińskiego. Ale zanim do niego dojechałem, w lesie na północ od Krosna napotkałem ślady po fortyfikacjach Trójkąta Lidzbarskiego. To umocnienia niemieckie, które powstawać zaczęły w 1932 roku, a ich celem było… zatrzymanie ewentualnego natarcia wojsk polskich na Prusy. 

Umocnienia dawnego Trójkąta Lidzbarskiego

Umocnienia dawnego Trójkąta Lidzbarskiego

Paweł Osmólski
Amator podróży do Azji i po Europie Wschodniej, a szczególnie po Bałkanach. Jakoś tak mam, że marzenia same mi się nie spełniają, zatem robię wszystko, by je spełnić. Preferuję wyjazdy w pojedynkę, bo tylko wtedy w drodze spotyka się najciekawszych ludzi. Nie zawsze miłych, ale tylko tak można poznać prawdziwą twarz danego kraju. Wolę brudną prawdę niż lukrowane opowieści o jednorożcach. Dlatego moje opisy są czasami do bólu szczere ale zawsze prawdziwe. Dużo pracuję, w czasie wolnym piszę tego bloga i szukam najlepszego piwa na świecie :)

Comments

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.