Bałkany Bośnia i Hercegowina Europa

Wodospady Kravica. Zachwycająca przyrodnicza atrakcja Bośni i Hercegowiny

Wodospady Kravica w Bośni i Hercegowinie były na mojej liście od dawna. To cud natury relatywnie blisko Mostaru, a w tym mieście byłem już chyba pięć razy. Za każdym z nich nie składało się, by zobaczyć wodospady Kravica. Cóż, dojazd tam jest niestety dość problematyczny.

Ale wreszcie przy ostatniej wizycie w Mostarze, pewnego dnia po prostu kupiłem wycieczkę objazdową. Może nie był to szczyt moich marzeń, bo w będących w pakiecie Blagaj oraz Pocitelj już byłem wcześniej, ale piękne miejsca zawsze warto obejrzeć jeszcze raz. Kulminacją wyjazdu tego dnia miał być dla mnie spektakl spadającej wody przy Wodospadach Kravica!

Wodospady Kravica wiosną, kiedy kipi nadmiarem zasilającej go wody.
Wodospady Kravica wiosną, kiedy kipi nadmiarem zasilającej go wody.

Przyjeżdżając do wodospadów Kravica miałem szczęście, tego roku wiosna w Bośni i Hercegowinie okazała się bardzo deszczowa, a rzeka Trebižat niosła ze sobą nadzwyczaj dużo wody. To dlatego wodospady wyglądały tak zjawiskowo. Zdjęcia, które widziałem przed przyjazdem tutaj, były tylko przedsmakiem, małą namiastką tego, co wreszcie widzę na własne oczy.

Wodospady Kravica – czyste piękno przyrody

Wodospad widziany z oddali, kiedy idziemy do nich z parkingu.
Wodospad widziany z oddali, kiedy idziemy do nich z parkingu.
Zaczyna się dość niewinnie. Idąc od strony parkingu gdzieś w dole widać wodospad. Biała plama na tle zielonego, wiosennego lasu. Gdzieś tam pode mną masy wody spadają 25 m i rozbijają się o skały i taflę małego jeziora. Z daleka dochodzi delikatny szum. Ale im niżej tym ciekawiej i głośniej. Oto dochodząc do górnego poziomu rzeki widzę rozlewisko. To górny poziom wodospadów. Dziś rzeka wylewa się z naturalnego zbiornika, jest jej po prostu za dużo. Z tego miejsca wystarczyłoby żebym zrobił dwa, trzy kroki i mógłbym wskoczyć do kipieli jak filmie Misja – chociaż tam wodospady były rzecz jasna niepomiernie wyższe. Jednak efekt skoku pewnie byłby opłakany.
Górny poziom Wodpspadów Kravica. Wystarczyłby mały skok, a skończyłbym w wodnej kipieli, jaka jest 25 metrów poniżej.
Górny poziom Wodospadów Kravica. Wystarczyłby mały skok, a skończyłbym w wodnej kipieli, jaka jest 25 metrów poniżej.

Idę na dół, w kierunku dochodzącego mnie coraz wyraźniej grzmotu. Jest upalnie, ale pokonywanie ostatnich metrów zejścia, to sama przyjemność. Oto gdzieś w połowie drogi nagle wieje delikatny wiatr. Wiatr, który niesie ze sobą drobiny wody, które powstają, kiedy uderzająca z 25 metrów wysokości woda, rozpryskuje się i tworzy mgiełkę. Idealna ochłoda na upalny dzień. Stoję chwilę wraz z kilkoma innymi turystami, napawając się naturalną klimatyzacją. Z tego miejsca coraz lepiej widać cały teatr, jaki w tym miejscu postanowiła urządzić natura.

Ścieżka do Wodospadów Kravica. Stąd powoli widać, jak piękne i potężne jest to miejsce.
Ścieżka do Wodospadów Kravica. Stąd powoli widać, jak piękne i potężne jest to miejsce.

I wreszcie jest! Poziom zero! Wreszcie jestem na poziomie jeziora, do którego swoje wody toczy rzeka Trebižat. Cóż to jest za miejsce, co to jest za spektakl! Na szerokości 120 metrów rozpościera się amfiteatr, który jest popisem potęgi natury! Kolejne hektolitry wody w każdej sekundzie uderzają o taflę jeziorka, wywołując jednostajny huk. W powietrzu unosi się rześka wilgoć, która budzi do życia pomimo panującego upału.

Najciekawsze jest to, że na zdjęciach, które widziałem w internecie, w pewnej odległości od ściany wodospadu prowadziła ścieżka. Można było z nich robić zdjęcia z bliska. Dziś poziom wody jest tak wysoki, że biegnąca drewniana kładka została zalana i znajduje się głęboko pod wodą. Jej poziom jest tak wysoki, że zatopione zostały też dolne partie stojących tu knajpek. Z wody wystają tylko górne części niektórych ławek. Jeśli ktoś ma chęć przyjrzeć się wodospadowi z bliska, rzecz jasna może to zrobić, ale zamiast prowadzić obserwacje z kładki, musi wynająć rejs łódką u czekających tu w gotowości panów – rzecz jasna znajdują się chętni, do których ja nie należę, bo nie wziąłem płaszcza przeciwdeszczowego, a tuż obok wodospadów wierzcie mi, że jest bardzo, ale to bardzo mokro.

Nad Wodospadami Kravica
Nad Wodospadami Kravica.

Zamiast rejsu w pobliże białej kipieli wybieram wizytę w pobliskiej knajpce. Zamawiam piwo i przy bursztynowym płynie obserwuję wodospady Kravica. Siedząc na barowym krześle obok balustrady widzę bąbelki w piwie podążające do góry, a po drugiej stronie kaskada wody spływająca w dół. Magiczna chwila…

Jestem jeszcze przed sezonem, zatem nie ma tu kąpiących się ludzi. Podobno w sezonie są tu ich całe masy, ale ich brak akurat mnie cieszy. Lubię bardziej kameralne miejsca, bez wrzasków dzieci, nawoływań rodzin… tylko przyroda i ja. Oraz inni zapaleńcy, którzy starają się nie wchodzić sobie w drogę. I tak samo było teraz nad wodospadami Kravica. Wszyscy byliśmy tak samo zafascynowani miejscem. Dopiero później dotarło do mnie, że przecież na zdjęciach wodospad składał się z kilkudziesięciu małych, lecących w dół strumyczków. Podczas mojej wizyty w dół spadała wręcz kurtyna wody. Potęga przyrody.

Turyści na wodzie przy Wodpspadach Kravica
Turyści na wodzie przy Wodpspadach Kravica

A do wodospadów przyjechałem ponownie rok później, na wyjeździe po Bałkanach z rodziną. Tym razem już nie musiałem się spieszyć. Ale że był to sierpień, to turystów było mnóstwo. Za to letni miesiąc ma taką zaletę, że można się było rozebrać i wskoczyć do wody, by popływać. Woda jest bardzo, ale to bardzo zimna i jeśli tylko mamy ochotę możemy oczywiście podpłynąć do samego wodospadu. Uważajmy jednak, bo przy samej spadającej wodzie tworzą się wiry, a prąd potrafi być mocny.
Jeśli zaś nie macie ochoty pływać samemu, to można wypłynąć łódką lub po prostu przejść się po kładce prowadzącej przez to małe jeziorko u stóp wodospadu.

Dojazd do Wodospadów Kravica

Niestety do wodospadów nie ma żadnego publicznego transportu. Jesteśmy skazani albo na własny samochód, albo na wykupienie wycieczki w Mostarze lub innym dużym mieście, w którym jesteśmy. Inną opcją jest podjechanie transportem publicznym, do któregoś z pobliskich miasteczek (np. Medjugorie) i wzięcie tam taksówki do Wodospadów Kravica – ten manewr opłaca się tylko wtedy, kiedy będziecie grupą. Niestety dla jednej osoby najbardziej opłacalne będzie wykupienie wspomnianej wycieczki (około 20-25 euro)

Jeśli jesteście w Chorwacji w Dubrowniku, Splicie lub w Makarskiej, to możecie do wodospadów przyjechać na pół dnia. To zaledwie około 100km. Na granicy z Bośnią nie stoi się raczej długo, a wodospadu są bardzo blisko przejścia.

Cena i godziny otwarcia

Cena biletu różni się w zależności od sezonu. Wysoki sezon czyli miesiące od czerwca do września włącznie to 20 KM czyli około 44 zł za bilet normalny. Pozostałe miesiące to 10 KM za bilet.
Godziny otwarcia zależą od długości dnia i w szczycie sezonu czyli w nasze wakacje bramy wodospadów otwierają się o godzinie 7 a zamykają o 22. Mówię tu o miesiącach czerwiec-wrzesień. Zimą czynne jest do 17stej.
Obok wejścia znajduje się potężny parking. Cena to 2 KM za godzinę parkowania za samochód osobowy lub 6KM za cały dzień.
Szczegóły znajdziecie na oficjalnej stronie.

Ciekawostka: Przyjeżdża tu tylu Polaków, że napisy są w języku polskim 🙂

Oceń artykuł, jeśli Ci się podobał
[Ocen: 1 Średnia: 5]

Marzenia nigdy nie spełniają mi się same. To ja je spełniam! Dlatego jeśli tylko mogę, pakuję większy lub mniejszy plecak i jadę gdzieś w świat. Samolotem, autobusem, samochodem lecz najbardziej lubię pociągiem. Kiedyś często podróżowałem do Azji i na Bałkany. Dziś częściej spotkacie mnie w Polsce. Wolę też brudną prawdę niż lukrowane opowieści o pędzących po tęczy jednorożcach. Dlatego opisywane miejsca nie zawsze są u mnie wyłącznie piękne i kolorowe. Dużo pracuję zawodowo, a blog to po prostu drogie hobby, które sprawia mi przyjemność.

3 komentarze

 1. Z tego co widzę po zdjęciach, to wodospady przed sezonem naprawdę wymiatają. Raz, że nie ma tych dzikich tłumów, a dwa, że wody jest dużo, dużo więcej. W jakim miesiącu tam byłeś?

 2. Oglądanie cudów przyrody bez tłumów np. Azjatów, krzyczących dzieci jest na pewno nagrodą fundowaną podróżnikowi.
  Także i ja staram się zwiedzać bliskie i dalsze krainy poza sezonem, wtedy można bardziej chłonąć świat.
  A wodospady… są cudowne!

 3. Witam.
  Czy na Wodospady Kravica można wybrać się z osobami niepełnosprawnymi.
  Gdzie są jeszcze miejsca godne polecenia do zwiedzania z osobami niepełnosprawnymi.
  Pozdrawiam

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.