Bałkany Europa Macedonia

Vodno. Góra z widokiem na góry i beton Skopje

Góra Vodno góruje nad Skopje, a nad górą wznosi się Krzyż Milenijny. A ponieważ znaki religijne zawsze budzą kontrowersję, to także ten krzyż nie jest obojętny mieszkańcom Skopje i okolic. 

Vodno  – góra nad Skopje

Krzyż Milenijny na górze Vodno widać z daleka, w zasadzie to jest niemal latarnia morska stolicy Macedonii, bo dzięki niej można się orientować w Skopje. Gdziekolwiek byśmy nie byli, ten znak będzie widoczny zawsze. Niezależnie od pory dnia i nocy, a nawet w nocy bardziej, bo jest oczywiście podświetlony. Poza tym jest też zbudowany z rozmachem, ma całe 65 metrów wysokości, a z racji tego, że jest metalowy, to podczas burz musi nieźle przyciągać pioruny. Aha i widać go nocą z około 100 km, stąd porównanie do latarni morskiej.

Góra Vodno widziana ze Skopje. Na pierwszym planie pomniki na drugim Krzyż Tysiąclecia na górze Vodno
Góra Vodno widziana ze Skopje. Na pierwszym planie pomniki, mnóstwo pomników, a na drugim Krzyż Tysiąclecia na górze Vodno

Dla mnie był on znakomitym uzupełnieniem tego mnóstwa pomników, które otaczają człowieka, kiedy siedzimy na głównym placu Skopje tuż pod pomnikiem „Wojownika na koniu”, który bardzo usiłuje nie być Aleksandrem Macedońskim. A im bardziej usiłuje nie być, tym bardziej nim jest 🙂 Więcej o tym w tym artykule. W Skopje wszystko musi być NAJ! nawet jeśli jest nieNAJrozsądniejsze.

W każdym razie góra Vodno góruje nad miastem. I co najciekawsze można się na nią dostać. Wystarczy tylko pójść na dworzec autobusowy w Skopje lub wsiąść gdzieś po drodze w autobus z numerem 25 jadący do Sredno Vodno i dojedziemy nim do parkingu na stacji pośredniej. Tu można, a nawet trzeba się przesiąść do kolejki linowej. Chyba, że na szczyt Vodno mamy chęć wejść pieszo, taka możliwość oczywiście też istnieje. Ale jeśli będziecie w Skopje latem, to pewnie będzie za gorąco i wybierzecie jednak kolej linową.

Skopje. Wagoniki kolejki linowej na górę Vodno
Skopje. Wagoniki kolejki linowej na górę Vodno. Jak widać można nimi transportować także rowery, jeśli ktoś lubi zjazdy.

Góra Vodno. Co widać ze szczytu

Widoki z góry są…  a to już zależy w którą stronę spojrzycie. Jeśli na stronę z miastem Skopje leżącym u stóp, to będzie to widok brzydki. Tak jak brzydkie i betonowe jest Skopje. Tylko ta „stara, antyczna część” będzie wyglądała jako tako ale zabawnie zarazem. Na szczęście jest jeszcze druga strona, z której rozpościera się widok na zielone wzgórza okolicznych gór i ośnieżone szczyty leżące za wzgórzami. Na pewno nie będzie to najładniejszy widok, jaki zobaczycie w swoim życiu. Nawet w samej Macedonii wskażę Wam kilka ładniejszych jak np. to na Jezioro Ochrydzkie i samą Ochrydę jako miasto lub na bliski Skopje Kanion Matka. Na pewno warto tu jednak przyjechać i odpocząć od gwaru miasta.

Widok na Skopje z góry Vodno i Krzyża Milenijnego. Jak widać samo miasto pierwszej urody nie jest, ale wciąż można dostrzec tą nową część udającą "stare miasto"
Widok na Skopje z góry Vodno i Krzyża Milenijnego. Jak widać samo miasto pierwszej urody nie jest, ale wciąż można dostrzec tą nową część udającą „stare miasto”

Kilka ciekawostek technicznych o kolejce linowej na górę Vodno:

 • Dolna stacja jest na wysokości 570 m.n.p.m
 • Górna stacja jest na wysokości 1068 m.n.p.m
 • Przepustowość na godzinę 1160 osób
 • Prędkość przejazdu 6 metrów na sekundę
 • Długość kolejki 1645 metrów
 • Kolejka rusza o godzinie 10:00 i jeździ w cyklach pół godziny jazdy, pół godziny przerwy
 • Ostatni kurs na górę różni się w zależności od pory roku. W sezonie o 19:00, poza sezonem 16:30. Sezon trwa od maja do września.
 • Nie kursuje w poniedziałki oraz ostatnie wtorki miesiąca

Chociaż bardzo mi się nie chce wierzyć w to, że górna stacja kolejki jest na wysokości 1068 metrów nad poziomem morza, bo np. Wikipedia podaje, że góra ma… 1066 metrów wysokości. Ale napisałem to, co jest wywieszone na tabliczce przy kolejce.

Millenium Cross czyli Krzyż Tysiąclecia postawiony na górze Vodno nad Skopje
Millenium Cross czyli Krzyż Tysiąclecia postawiony na górze Vodno nad Skopje

Z ciekawostek, podobno swego czasu Vodno służyła zmotoryzowanym jako punkt erotycznych schadzek. W sumie trzyma się to kupy, bo miejsce jest ustronne, zatem nikt nie przeszkadza, chyba że para z sąsiedniego samochodu 😉 Ale by ukrócić sianie demoralizacji, policja postanowiła proceder zakończyć i egzekwuje kary, jakie grożą za wolną miłość. Chociaż przy bałkańskiej duszy Macedończyków, to jakoś mi się nie chce wierzyć w to, że proceder został zakończony 😉

Oceń artykuł, jeśli Ci się podobał
[Ocen: 1 Średnia: 4]

Marzenia nigdy nie spełniają mi się same. To ja je spełniam! Dlatego jeśli tylko mogę, pakuję większy lub mniejszy plecak i jadę gdzieś w świat. Samolotem, autobusem, samochodem lecz najbardziej lubię pociągiem. Kiedyś często podróżowałem do Azji i na Bałkany. Dziś częściej spotkacie mnie w Polsce. Wolę też brudną prawdę niż lukrowane opowieści o pędzących po tęczy jednorożcach. Dlatego opisywane miejsca nie zawsze są u mnie wyłącznie piękne i kolorowe. Dużo pracuję zawodowo, a blog to po prostu drogie hobby, które sprawia mi przyjemność.

1 Comment

 1. Hej Pawle!
  Wybieram się w październiku do Skopje. W lipcu byłam w Sarajewie i wciąż jestem pod wrażeniem bałkańskiego klimatu. Będę tylko 3 dni. Lubię chodzić po górach. Czy napisałbyś, co warto zaliczyć. Nie mam ciśnienia na beton i muzea. Pierwsza połowa dnia- wędrówki, a potem jedzenie i wino.
  Pozdrawiam
  Karolina

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.